Denník N

Aféra ďatelinového generála posmelila novinárov, v roku 1968 prinášali kauzy podobné dnešným

Zamestnanci Stredoslovenských cementární v Banskej Bystrici sledovali vnútropolitické dianie v roku 1968.
Zamestnanci Stredoslovenských cementární v Banskej Bystrici sledovali vnútropolitické dianie v roku 1968.

Sovietska okupácia pred 50 rokmi zadusila krátke, ale veľmi intenzívne obdobie investigatívnej žurnalistiky. Česi a Slováci s prekvapením sledovali korupčné i politické kauzy, ktoré sa počas nasledujúcich dvoch desaťročí z médií opäť vytratili.

Český denník Práce vynikal v období normalizácie okrem absolútnej poslušnosti voči režimu snáď iba tým, že bol neznesiteľne nudný. Ľudí, ktorí si ho pamätajú, tak zrejme prekvapí, že práve tieto odborárske noviny udávali tón pri korupčnej afére generála Šejnu, ktorá zmenila československé médiá.

Ako paradox to spomína v knihe České průšvihy historik Oldřich Tůma z pražského Ústavu pro soudobé dějiny. Všetko sa začalo titulkom „Aféra generála Šejnu“, ktorý sa objavil na prvej stránke Práce 2. marca 1968. Čitatelia, ktorí si noviny kúpili, museli zostať v úžase.

„Všetci si dávno zvykli, že za socializmu sa môže napísať nanajvýš to, že sa odstraňujú nedostatky, maximálne sa prekonávajú problémy. Ale aféry a škandály? Také termíny boli vyhradené na opisovanie dejín prvej ‚buržoáznej‘ republiky alebo na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

August 1968

História

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie