Denník N

Primátor Sniny zakázal kotlebovcom míting proti Rómom. Oprel sa o dôvody, ktoré zákon nepozná

Na webových stránkach ĽSNS aj v utorok visela pozvánka na zhromaždenie, ktoré deň pred tým mesto Snina zakázalo.
Na webových stránkach ĽSNS aj v utorok visela pozvánka na zhromaždenie, ktoré deň pred tým mesto Snina zakázalo.

Kotlebovci sa tvária, že rozhodnutie mesta budú ignorovať. Svojím zhromaždením sa chcú priživiť na vlne nenávisti voči Rómom.

Primátor Sniny Štefan Milovčík (nez.) urobil rozhodnutie, ktoré je v slovenských pomeroch pomerne radikálne. Zakázal Kotlebovej strane uskutočniť zhromaždenie, ktoré bolo riadne ohlásené poslancom Milanom Mazurekom.

Bolo naplánované na tento piatok podvečer. Kotlebovci sa ním snažili priživiť na prípade, ktorý v uplynulých dňoch hýbal sociálnymi sieťami.

Išlo o prípad mladej ženy zo Sniny, ktorú miestne Rómky zbili za to, že jej pes pohrýzol jedno z ich detí. Video z reportáže, ktorú natočila TV Joj, malo na facebooku viac než milión videní.

Mesto vzhľadom na tieto súvislosti usúdilo, že zhromaždenie je zamerané proti komunite miestnych Rómov, preto ho zakázalo.

„Takéto zhromaždenie vzhľadom na skutočnosť, že v meste Snina a takisto v okrese žije početnejšia skupina, voči ktorej zhromaždenie smeruje, považuje mesto za vysoko rizikové,“ píše sa v odôvodnení, ktoré je zverejnené aj na webe mesta.

Kotlebovci zatiaľ dávajú najavo, že rozhodnutie mesta nerešpektujú. Mazurek v utorok podvečer zverejnil na facebooku fotografiu, ako v Snine roznášajú pozvánky na akciu. „Aj napriek tomu, že sa mesto Snina pokúsilo úplne detinským spôsobom naše zhromaždenie zakázať, tak sa toto konať bude,“ napísal Mazurek.

Hystéria na facebooku

Všetko odštartovala reportáž, ktorú televízia Joj odvysielala pred týždňom. Hoci bola natočená vyvážene, vyvolala záplavu protirómskych nadávok a vyhrážok. Na facebooku si ľudia všímali skupinu Rómok, ktoré zrejme stáli za útokom na mladú ženu.

Jedna z Rómok reportérke tvrdila, že pes, ktorý napadol jej dieťa, nebol uviazaný. Kamerové záznamy však ukázali, že to nie je pravda a že deti psa provokovali.

Reportáž sa končí rozmazanými zábermi, na ktorých majiteľku psa fyzicky napadne skupina žien.

Video šírili tisíce ľudí, ktorí v ňom videli ilustratívny prípad toho, ako Rómovia „terorizujú bielych“. Podľa informácií Denníka N mala pritom rómsky pôvod aj napadnutá žena. Na túto skutočnosť upozornili aj viacerí diskutujúci na facebooku, v protirómskej hystérii to však zaniklo.

V tejto situácii ĽSNS oznámila, že v Snine zorganizuje zhromaždenie proti „agresívnym asociálom“. „Ak sa dnes spoločne nepostavíme proti tomuto systému a neukážeme asociálom, že zákony musia platiť aj pre nich, tak budú útoky iba pokračovať a ďalšou obeťou asociálov môže byť mama či dcéra kohokoľvek z nás,“ napísal na facebooku Mazurek.

Jeho status mal stovky reakcií. Podráždil však aj viacerých Rómov, ktorí Mazurekovi v komentároch vulgárne nadávali. Niektorí mu aj hrozili, že si to s ním vybavia.

Plány ĽSNS sú čitateľné

Ako oficiálny účel zhromaždenia kotlebovci na mestskom úrade uviedli, že chcú „poukázať na vysoký nárast kriminality neprispôsobivých občanov a žiadať zvýšenú intenzitu práce Policajného zboru v rizikových a problémových lokalitách a obcí v okrese Snina“.

V oznámenom účeli ani v pozvánke nikde nepísali, že zhromaždenie je zamerané voči Rómom. Avšak vzhľadom na to, že kotlebovci si dlhodobo všímajú len kriminalitu Rómov či migrantov, zatiaľ čo kriminalitu väčšinovej populácie ignorujú, boli ich zámery jasné.

„Skutočný účel zhromaždenia je iba zastieraním iného účelu,“ napísalo mesto vo svojom vyjadrení.

Zákaz zhromaždenia oprelo mesto o argumenty, ktoré sú pomerne kreatívne a existuje pri nich pochybnosť, či sú vôbec legálne. Mestský právnik Ján Paľovčík v odôvodnení spomenul napríklad to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kotleba

Slovensko

Teraz najčítanejšie