Denník N

Fico pomáhal vo Vietname podnikateľom blízkym vládnym stranám

Memorandum o porozumení podpisuje Peter Gabalec zo Slavie Capital pod dohľadom Roberta Fica a Quang Le Honga (druhý zľava). Foto - VNPT
Memorandum o porozumení podpisuje Peter Gabalec zo Slavie Capital pod dohľadom Roberta Fica a Quang Le Honga (druhý zľava). Foto – VNPT

Bývalý premiér pred dvoma rokmi aktívne podporoval veľký biznis skupiny Slavia Capital s väzbami na Andreja Danka.

Mimoriadne dobré vzťahy s Vietnamom má nielen Robert Kaliňák, ktorý jeho predstaviteľom zadarmo požičal vládny špeciál, ale aj niektorí podnikatelia blízki súčasným vládnym stranám. Tým cestu za biznisom vo Vietname otváral osobne Robert Fico pred dvoma rokmi na oficiálnej návšteve, asistoval pri tom jeho poradca Quang Le Hong.

Koaliční partneri Smer, SNS a Most-Híd v kauze únosu vietnamského manažéra Trinh Xuan Thanha zatiaľ vyčkávajú, či jeho zavlečenie vládnym špeciálom potvrdí slovenská prokuratúra. Béla Bugár najskôr hovoril o možnom konci v koalícii, teraz sú v Moste-Híd spokojní s tým, že sa začalo vyšetrovanie.

Ficov bývalý poradca Le Hong bol aj pri rokovaní vietnamskej delegácie na Bôriku, po ktorom zrejme Thanha odviedli do špeciálu.

Slavia Capital ako hlavný investor

Predsedovia vlád či prezidenti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie