Denník N

V Janove sa zrútil diaľničný most, hlásia desiatky obetí

Foto: Luca Zennaro/ANSA via AP
Foto: Luca Zennaro/ANSA via AP

Aktualizované 16.20 – Dôvodom zrútenia mal byť zosuv pôdy, v sutinách sú desiatky osobných áut aj nákladiaky.

Na frekventovanej diaľnici A10 v Janove na severe Talianska sa v utorok zrútila časť mostu. V danej chvíli po ňom prechádzali autá. Na mieste sú mŕtvi a zranení. Aktuálne sa vie o 35 obetiach, ich počet však ešte zrejme bude rásť. V zničených autách sú aj ťažko zranení.

Záchranári a miestna polícia našli na mieste pod mostom okolo desať osobných áut a nákladiakov.

Dôvody kolapsu zatiaľ nie sú známe, ale pravdepodobne išlo buď o konštrukčné zlyhanie, ku ktorému určite prispelo aj predchádzajúce vyčíňanie počasia, alebo o zosuv pôdy počas prudkého dažďa.

Pri páde mosta sa zrútil aj český kamión pražskej firmy SPED-IT. Vodič prežil, je pri vedomí a údajne komunikuje, informuje Česká televízia a Český rozhlas.

Ministerstvo zahraničia nemá informácie, že by medzi obeťami po páde mosta v Janove boli Slováci. „Zatiaľ sa na nás so žiadosťou o pomoc neobrátili žiadni Slováci Ešte však neboli identifikované všetky obete,“ povedal Skoček. Dodal, že ministerstvo je v kontakte s veľvyslanectvom v Ríme a situáciu sleduje.

Slovák Victor Breiner, ktorý žije v Janove, sa po zrútenom moste predvčerom vracal s rodinou z dovolenky. „Je jedným z dvoch hlavných. V čase nešťastia bola na moste veľká premávka, lebo sme tradične v strede talianskej dovolenkovej sezóny,“ povedal Breiner.

„Počul som muža, čo zavolal do talianskej redakcie. Rozprával, že zastavil akurát včas, keď sa prepadol most. Videl, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pád mosta v Janove

Teraz najčítanejšie