Denník N

Do sporu Lubyovej s vedcami sa vložil už aj premiér, ministerka neprotestuje

Ministerka školstva Martina Lubyová. Foto – TASR
Ministerka školstva Martina Lubyová. Foto – TASR

Vedci z akadémie vied na utorok opäť zvolali protest proti ministerke školstva Martine Lubyovej. Patový konflikt už začal riešiť aj premiér.

[25 rozhovorov o slovenskej vede v knižnej podobe – to je novinka Ako chutí tarantula? reportérky Zuzany Vitkovej.]

Konflikt medzi vedcami zo Slovenskej akadémie vied (SAV) a ministerkou školstva Martinou Lubyovou (nominantka SNS) pokračuje patom a opäť vyháňa vedcov do ulíc. Iniciatíva Veda chce žiť zvolala na utorok protest na bratislavské Námestie slobody.

Zamrznutý spor o transformáciu ústavov SAV sa dostal do fázy, keď sa doň vložil už aj premiér Peter Pellegrini (Smer), hoci jasne nepovedal, že ministerka Lubyová problém nezvláda.

V utorok poslal médiám informáciu, že požiadal vicepremiéra pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer), aby ako predseda Rady vlády pre vedu, výskum a inovácie zvolal jej mimoriadne zasadnutie, ktoré sa bude transformácii venovať.

Ministerka Lubyová proti zásahu premiéra neprotestuje. „Pani ministerka veľmi rada príde na stretnutie rady vlády a poskytne všetky potrebné informácie účastníkom zasadnutia,“ odpísali z jej tlačového odboru.

„Ministerka školstva zvolanie mimoriadneho zasadnutia rady vlády považuje za jeden z ďalších krokov, ktoré môžu viesť k splneniu všetkých procesných náležitostí potrebných pri transformácii a registrácii ústavov SAV. Verí, že vecná a konštruktívna diskusia pomôže prispieť k zavŕšeniu transformácie.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovenská akadémia vied

Slovensko

Teraz najčítanejšie