Trnava prehrala s Crvenou Zvezdou a Ligu majstrov si nezahrá. V Európe nekončí a už teraz má isté takmer dva milióny

Marek Bakoš oslavuje gól do bránky Crvenej Zvezdy Belehrad. Foto - tasr
Marek Bakoš oslavuje gól do bránky Crvenej Zvezdy Belehrad. Foto – tasr

Trnava si o skupinovú fázu Európskej ligy zahrá s jedným z dvojice Olimpija Ľubľana – HJK Helsinki.

Futbalisti Spartaka Trnava prehrali v domácej odvete 3. predkola Ligy majstrov s Crvenou Zvezdou Belehrad 1:2 po predĺžení. Keďže prvý zápas sa skončil 1:1, Trnava nepostúpila do play-off o skupinu Ligy majstrov.

Trnava si však zahrá v play-off o Európsku ligu, v ktorom sa stretne s lepším z dvojice Olimpija Ľubľana – HJK Helsinki (prvý zápas 3:0, druhý sa hrá vo štvrtok).

Spartak sa v utorkovom vypredanom zápase dostal do vedenia už v 6. minúte, keď po Kadlecovom centri prekonal hosťujúceho brankára presnou hlavičkou Bakoš.

Už o minútu však bolo vyrovnané, po podobnej akcii oslavoval gól Ben. Zápas však už potom nepriniesol veľa vzruchu, oba tímy hrali opatrne.

Ďalší gól padol až v predĺžení, a to v 98. minúte, keď rýchlu akcie Crvenej Zvezdy zakončil Radonjič.

Zápas sa hral v Trnave na trávniku napadnutom dvomi druhmi plesne, čo bolo vidno hlavne v šestnástke pred severnou tribúnou.

odveta 3. predkola LM 2018/2019:

FC Spartak Trnava – Crvena Zvezda Belehrad 1:2 pp (1:1, 1:1)
Góly: 6. Bakoš – 7. Ben Nabouhane, 98. Radonjič

ŽK: Godál, Bakoš, Tóth, Sloboda, Grendel, Hladík – Ben Nabouhane, Stojkovič, Stojiljkovič, Degenek, Pavkov, Radonjič. Rozhodovali: Gözübüyük – Goossens, Van Dongen (všetci Hol.), 18.032 divákov.

Spartak Trnava: Chudý – Kadlec, Tóth, Godál, Čonka (106. Hladík) – Jirka, Grendel, Sloboda, Greššák, Rada (100. Dangubič) – Bakoš

CZ Belehrad: Borjan – Stojkovič, Savič, Degenek, Rodič – Jovančič (101. Gobeljič), Krstičič – Simič (85. Jovičič), Ben Nabouhane, Radonjič (108. Babič) – Stojiljkovič (75. Pavkov)

/prvý zápas 1:1, do play off postúpila CZ Belehrad/

Isté takmer dva milióny

UEFA túto sezónu prerozdelí medzi účastníkov Ligy majstrov a Superpohára UEFA 2,04 miliardy eur. Medzi kluby z Európskej ligy sa prerozdelí približne štvrtina z tejto sumy – 510 miliónov eur.

Ide o peniaze, ktoré sa prerozdelenia hlavne medzi 32 klubov, ktoré postúpia už do skupinovej fázy Ligy majstrov. Ak tam chce Trnava postúpiť, musí v play-off prejsť cez Red Bull Salzburg.

Trnava má istých 260-tisíc eur už len za to, že sa zúčastnila predkôl Ligy majstrov. Za účasť v 1. predkole proti Zrinskij Mostar dostala ďalších 280-tisíc, za 2. predkolo proti Legii Varšava 380-tisíc eur a za 3. predkolo proti Crvenej Zvezde Belehrad 480-tisíc eur.

Trnava si teraz zahrá v play-off Európskej ligy proti víťazovi dvojzápasu Olimpija Ľubľana – HJK Helsinki (prvý zápas 3:0). Ak by aj prehrala a nepostúpila do skupinovej fázy, dostane 300-tisíc eur. Takže teraz už má istého 1,7 milióna eur.

Ak by však Trnava postúpila do skupinovej fázy, len za samotnú účasť v nej dostane 2,92 milióna eur. Za každé víťazstvo by potom prišlo na účet 570-tisíc eur, za remízu 190-tisíc.

Hlasy po zápase:

Michal Ščasný, asistent trénera Trnavy: „Zavládol obrovský smútok, pretože sme to mali dobre rozohrané. Z Belehradu sme priviezli dobrý výsledok, verili sme v neho aj tu. Rozhodli chyby, neudržali sme náskok 1:0 dlhšie. V druhom polčase sme odviedli fantastickú robotu, v predĺžení sme opäť po chybe dostali gól.“

Boris Godál, kapitán Trnavy: „Začiatok bol super, dostali sme sa do vedenia, súper však okamžite vyrovnal po našej hlúpej chybe. Držali sme remízový stav, Bakoš mal obrovskú šancu. Súper využil v predĺžení jednu chybu, potom to už bolo ťažké. V posledných sekundách som pri penalte trošku zdvihol loptu. Vydali sme maximum, máme ešte jednu šancu na Európsku ligu.“

Vladan Milojevič, tréner CZ: „Ďakujem mojim hráčom za zaslúžený postup. A ďakujem aj fanúšikom. Prišli sme sem vyhrať a dokázali sme to. Na hru Spartaka sme neboli pripravení v Belehrade, ale mali sme týždeň na to, aby sme sa dobre pripravili na odvetu. Dokázali sme to.“

Zdroj: TASR, RTVS