Denník N

Chceme byť samými sebou! (Chcemy być sobą!)

24. júla vo Varšave protestovali kritici poľskej vládnej strany proti zmenám v justícii. Foto - AP
24. júla vo Varšave protestovali kritici poľskej vládnej strany proti zmenám v justícii. Foto – AP

Pred 30 rokmi z Poľska prichádzali necenzurované informácie, ktoré sme v Československu nemali. Teraz sledujeme, ako sa sloboda z Poľska pomaly vytráca.

Autor je vedec, pôsobí v SAV

Sledujúc zábery zo stretnutí dnešných veľkohubých hýbateľov dejín spomenul som si na knižku esejí Milana Šimečku s názvom Kruhová obrana, ktorá vyšla v roku 1985 v samizdatovej edícii Petlice.

Hneď v prvej eseji nazvanej O veľkých a malých dejinách píše, že tradícia nám vnucuje predstavu, že veľké dejiny stoja nekonečne vyššie ako malé dejiny človeka, že veľké dejiny sa nás neustále snažia valiť svojím riečiskom ako malé okruhliaky, že veľké dejiny sa zmocnili jazyka médií a učinili ho nezrozumiteľným.

Alebo na inom mieste píše, že v minulosti ešte ľudia všetky zbesilosti napravili, dnes však už stratili tú samočistiacu silu, podobne ako vzduch či more. V závere Milan Šimečka vystríha, že ak sa vzdáme svojprávnosti svojich malých dejín, skončí sa beh oboch dejín. Malých i veľkých.

Malé dejiny otriasli pevným múrom

Nie je to pritom až tak dávno, keď práve malé dejiny vybojovali slobodu zo zovretia veľkých dejín. Pred 40 rokmi, v roku 1978, vyústili malé dejiny jedného neznámeho poľského kňaza do veľkých dejín, a z Karola Wojtyłu sa stal pápež. Rok predtým mala premiéru 3. symfónia jedného neznámeho poľského skladateľa a z Henryka Góreckeho sa zo dňa na deň stala svetová hviezda. Rok na to natočil jeden poľský režisér, volal sa Krzysztof Kieślowski, film Amatér o tom, ako sa jeden malý človek vzpriamil, zdvihol hlavu a začal žiť svoje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kaczyńského Poľsko

Teraz najčítanejšie