Denník N

Slovenský chemik dostal európskeho „vedeckého Oscara“, pre spory okolo SAV je možné, že nedostane financie

Foto – TASR
Foto – TASR

Udelený grant sa týka výskumu diagnostiky rakoviny prostaty. „Získať grant od Európskej rady pre výskum znamená veľkú prestíž, pre vedca aj pracovisko. Takéto granty vedcovi otvárajú dvere do všetkých špičkových laboratórií na svete,“ povedal o úspechu kolegu Jána Tkáča vedec Miroslav Koóš.

[25 rozhovorov o slovenskej vede v knižnej podobe – to je novinka Ako chutí tarantula? reportérky Zuzany Vitkovej.]

Význam práce chemika Jána Tkáča z SAV dávno prekročil malé slovenské hranice.

Tkáč, ktorému pred tromi rokmi udelili honor vedec roka, dostal v týchto dňoch ako prvý slovenský vedec pomysleného európskeho „vedeckého Oscara“, keď získal grant na aplikovaný výskum (proof of concept) od Európskej rady pre výskum (ERC).

Grant je na rok a pol, je vo výške 150-tisíc eur a týkať sa bude diagnostiky rakoviny prostaty.

Význam udeleného grantu zdôrazňuje fakt, že do roku 2017 Európska rada pre výskum (ERC) udelila len štyri takéto granty na aplikovaný výskum v krajinách Vyšehradskej štvorky.

Predtým, v roku 2012, dostal Tkáč ako jediný slovenský vedec zo slovenskej vedeckej inštitúcie grant od ERC na základný výskum. Na Slovensku teda agentúra udelila dva granty a oba získal Tkáč.

Veľká prestíž

Európska rada pre výskum vznikla v roku 2007. Jej cieľom je podpora európskeho výskumu, aby bol vo svete konkurencieschopný.

Agentúra disponuje gigantickým rozpočtom, na rok 2016 to bolo skoro 1,7 miliardy eur.

Do minulého roka podporila Európska rada pre výskum okolo 6-tisíc projektov. Medzi úspešných uchádzačov, ktorých v minulosti podporili, patria aj nobelisti, napríklad ekonóm Jean Tirole a May-Britt Moserová a Edvard Moser, držitelia Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu.

„Získať grant od Európskej rady pre výskum znamená veľkú prestíž, pre vedca aj pracovisko. Takéto granty vedcovi otvárajú dvere do všetkých špičkových laboratórií na svete. Som vďačný kolegovi Tkáčovi, že zostal v SAV, lebo mohol odísť a mohol si vyberať – Cambridge, Stanford či inde,“ povedal o kolegovi Miroslav Koóš, riaditeľ Chemického ústavu SAV.

Ohrozený ústav aj financie

Koóš pohovoril aj o spore SAV s ministerstvom školstva, ktoré odmieta zapísať ústavy SAV do registra verejných výskumných inštitúcií a definitívne tak dokončiť transformáciu ústavov z rozpočtových a príspevkových organizácií štátu na verejné výskumné inštitúcie. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovenská akadémia vied

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie