Denník N

Dankov prednosta jazdil na aute firmy, ktorá má štátne zákazky, a nevidí v tom konflikt záujmov

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici Július Ernek (38) používal na súkromné účely auto firmy, ktorú v minulosti zastupoval ako advokát. Firma má zmluvy za milióny, spravuje aj budovu okresného úradu.

Prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici Július Ernek (38) je členom Slovenskej národnej strany (SNS) a je na to hrdý. Hlási sa k politickej línii predsedu Andreja Danka, pri rozhovore nezabudne spomenúť jeho úspechy.

Pred niekoľkými rokmi bol advokátom, akých je na Slovensku veľa. Zastupoval, poskytoval právne služby obciam a postupne sa začal objavovať striedavo úspešne a neúspešne aj na strane väčších hráčov, ako Forza Jána Kováčika či Eurostaving a Prima Invest.

Po parlamentných voľbách v roku 2016 obsadila banskobystrický okresný úrad SNS. Karol Konárik mladší však vydržal v úrade prednostu, ktorý prebral od Ľubice Laššákovej zo Smeru, krátko. Nahradil ho z regionálneho politického hľadiska neznámy a v štátnej správe neskúsený advokát Ernek.

Hovorí, že do strany a na post prednostu išiel, pretože sa stotožňuje s myšlienkami SNS a pokúša sa ich presadiť v praxi. „Napríklad pán Danko zaviedol nižšie dane pre živnostníkov, teraz sa snaží presadiť nižšie dane pre kúpele, aj z toho dôvodu som išiel do strany,“ vysvetľuje.

Svoje začiatky v štátnej správe opisuje ako jednoduchý proces. Ako člen strany dostal ponuku, či sa nechce podieľať na riadení štátnej správy, a prijal ju. „Ako advokát mám prehľad o fungovaní štátu, lebo som s tým prišiel do styku. Nemyslím si, že by som bol zlá voľba,“ odpovedá.

Väzby na firmu, ktorá zarába na štátnych zákazkách

Pred nástupom do funkcie si Ernek podľa zákona pozastavil advokátsku prax, niektoré prepojenia a kontakty však zostali.

Prednosta býva v bytovom dome na Severnej ulici v Banskej Bystrici a jazdí na striebornej „trojkovej“ mazde. Dom aj auto patrili spoločnosti Prima Invest. Tej istej firme, ktorej jediným spoločníkom je Ernekov priateľ Ľubomír Vaňo. Ernekova advokátska kancelária aj on osobne spoločnosť zastupovali v súdnych sporoch o stovky tisíc eur.

Július Ernek. Foto N – Daniel Vražda

Prima Invest má desiatky štátnych zákaziek (nielen počas vlád Smeru a SNS), ktorých hodnoty sa pohybujú od niekoľko desiatok tisíc až po niekoľko miliónov. Spravujú budovy, opravujú, upratujú. Napríklad aj pre banskobystrický okresný úrad, ktorý teraz vedie Ernek.

S ministerstvom vnútra, ktoré je nadriadené okresným úradom po celom Slovensku, podpísala Prima Invest za posledné roky desiatky zmlúv spolu za milióny eur. Vo februári 2018 podpísala s ministerstvom aj zmluvu na údržbu budov v Banskobystrickom kraji s limitom až milión eur. Ernek ako prednosta zmluvu nepodpisoval, ani to robiť nemôže.

Ľudí z Prima Investu spája so Slovenskou národnou stranou okrem Erneka aj meno banskobystrického krajského šéfa SNS Štefana Tureka. Ten pôsobil v minulosti vo firmách ľudí z Prima Investu Františka Říhu a Ľubomíra Vaňu – Eurostaving a Semafor.

Regionálny šéf SNS sa objavil v roku 2016 pod hlavičkou Eurostavingu ako jeden z mála podnikateľov na zozname pozvaných pri rokovaní o vládnom materiáli, išlo o akčný plán rozvoja okresu Poltár. Krajský predseda SNS patrí k ľuďom, čo navrhujú a schvaľujú obsadenia postov v štátnej správe za SNS.

Firemná mazda, na ktorú išiel lízing zrazu prepísať

Otázky o používaní firemného auta Erneka neprekvapili.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie