Denník N

Nórsku vládu ohrozuje aféra antiimigračného exministra s iránskou kráľovnou krásy

Bývalý nórsky minister pre rybolov Per Sandberg a jeho priateľka Bahared Letnesová sa prechádzajú v nórskom meste Mandal. Foto – TASR/AP
Bývalý nórsky minister pre rybolov Per Sandberg a jeho priateľka Bahared Letnesová sa prechádzajú v nórskom meste Mandal. Foto – TASR/AP

Dnes už bývalý minister pre rybolov Per Sandberg odišiel na výlet do Iránu aj so služobným mobilom a nepovedal o tom premiérke.

V pondelok rezignoval na post nórskeho ministra pre rybolov Per Sandberg z protiimigračnej a populistickej Pokrokovej strany, ktorá tvorí spolu s Konzervatívnou a Liberálnou stranou menšinovú vládu. Dôvodom predčasného odchodu 58-ročného Sandberga bolo porušenie bezpečnostného protokolu.

V júli išiel minister na súkromnú dovolenku so svojou priateľkou iránskeho pôvodu Bahareh Letnesovou do jej vlasti bez toho, aby o tom informoval premiérku Ernu Solbergovú. Ešte väčším problémom však je, že Sandberg si so sebou vzal služobný mobil s citlivými informáciami.

To je vážne porušenie nielen etických, ale v prvom rade bezpečnostných predpisov, pretože v Nórsku je Irán spolu s Ruskom a Čínou na zozname krajín s veľkou pravdepodobnosťou vykonávania špionážnych aktivít.

„Per odstúpil z vlastnej vôle, myslím si, že to bolo správne rozhodnutie. Nepreukázal nevyhnutný triezvy úsudok pri zvládaní bezpečnostných otázok,“ vyhlásila pre BBC nórska premiérka Solbergová.

Podľa nórskych zákonov musí každý člen vlády informovať premiéra o tom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie