Denník N

Keď Ján Gejdoš ako vojak kritizoval okupáciu, vyhodili ho z armády

Ján Gejdoš, plukovník vo výslužbe. Foto N - Daniel Vražda
Ján Gejdoš, plukovník vo výslužbe. Foto N – Daniel Vražda

Plukovník vo výslužbe Ján Gejdoš hovorí, že ho z armády prepustili vlastne dva razy. Prvý raz za jeho postoje k sovietskej intervencii do Československa, druhýkrát, keď po revolúcii dostal ako rehabilitovaný vojak nižší plat, ako mali jeho podriadení.

Sedemdesiatpäťročný plukovník Ján Gejdoš si pamätá na obsadenie Československa vojskami Varšavskej zmluvy úplne presne. Sovietska intervencia a následná normalizácia mu zmenili život. Profesionálneho vojaka prepustili z armády a vyhodili z Právnickej fakulty.

Ján Gejdoš sa narodil v Prahe v roku 1943 slovenským rodičom. Približne po troch rokoch sa presťahovali do Bratislavy. Tam absolvoval jedenásťročnú strednú školu, dnešné gymnázium. Potom tri roky študoval vojenskú školu vo Valašskom Meziříčí. Ako hokejista si vybral po skončení školy útvar v Hodoníne, kde zostal, kým ho nevyhodili z armády.

Prišli sme vás oslobodiť

Večer 20. augusta 1968 bol Ján Gejdoš s manželkou v kine. Domov sa vrátili asi o jedenástej večer.

„Okolo pol jednej nadránom zazvonil zvonec pri dverách. Vojenská spojka mi oznámila, že sa mám okamžite dostaviť do kasární.“

Nadporučík Gejdoš uvažoval popri obliekaní o tom, že nácvik poplachu v lete počas dovoleniek je nezmysel, ale išiel. Pri bráne kasární sa dozvedel, že všetci sedia pri rádiách, pretože Československo napadli vojská Varšavskej zmluvy. Počas niekoľkých hodín si druhý raz pomyslel, že to nemôže byť pravda, ale rozhlasové správy ho presvedčili, že situácia je vážna.

„Ráno 21. augusta asi okolo ôsmej pristál v kasárňach sovietsky vrtuľník. Vystúpil nejaký podplukovník a čakal, že ho budú všetci vítať ako osloboditeľa, ale nikto ho nevítal. Pýtal sa, kde je kontrarevolúcia, že nás prišli oslobodiť. Veliteľ útvaru mu povedal, že žiadna kontrarevolúcia nie je,“ spomínal na prvý deň okupácie Gejdoš.

Sovietsky dôstojník žiadal ubytovanie pre vojsko. Keďže velenie útvaru o ničom nevedelo, poslali ich do vojenského výcvikového priestoru Pánov asi tri kilometre za mesto.

Spočítali mu to

Československo bolo obsadené a sovietske vojská sa udomácnili v Hodoníne. Jánovi Gejdošovi bolo od začiatku jasné, že intervencia nie je v poriadku.

„Vedel som, že je to porušenie medzinárodných zmlúv a záväzkov, že to nie je žiadna internacionálna pomoc, ale okupácia. Hovoril som o tom verejne počas politických školení a na zhromaždeniach.“

Po víťazstve československých hokejistov nad sovietskou „zbornou“ na majstrovstvách sveta vyšla tretina obyvateľov Hodonína oslavovať na námestie a s nimi aj Ján Gejdoš. Oslavy neskôr režim vyhodnotil ako protisovietske demonštrácie. Mladému

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

August 1968

Teraz najčítanejšie