Denník N

Slovenskú armádu chcú prezbrojiť Turci. Ponúkajú vozidlá, ktoré odskúšali aj v bojoch s Kurdmi

Vozidlo Ejder Yalcin vyrába zbrojovka FNSS, ktorá sídli neďaleko Ankary. Jej vlastníkom je turecký priemyselný holding Nurol spoločne s britsko-americkým zbrojným gigantom BAE Systems. Foto N – Tomáš Benedikovič
Vozidlo Ejder Yalcin vyrába zbrojovka FNSS, ktorá sídli neďaleko Ankary. Jej vlastníkom je turecký priemyselný holding Nurol spoločne s britsko-americkým zbrojným gigantom BAE Systems. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenská vláda si musí ujasniť, či by bola ochotná dať významnú vojenskú zákazku firme z krajiny, ktorá sa mení na autoritársky štát.

Boje medzi tureckou armádou a Kurdmi trvajú už takmer tridsať rokov. Všímajú si ich médiá, mimovládky, nedávno si ich všimol aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Turkov kritizoval za to, že svojvoľne vstúpili na územie Sýrie, aby tam bojovali s kurdskými milíciami. Kurdov Západ považuje za spojenca v sýrskej vojne.

Z pohľadu biznisu s vojenskou technikou sa však dá na tieto operácie nazerať inak. Slovenské ministerstvo obrany má v súčasnosti na stole vážnu ponuku od tureckej zbrojovky FNSS/Nurol Makina na dodávku štvorkolesových obrnených vozidiel Ejder Yalcin a zbrojovka ako jeden z argumentov zvýrazňuje fakt, že ich vozidlá si v reálnych bojoch odskúšali tureckí vojaci.

„Ako viete, v Turecku máme armádu, ktorá reálne bojuje, nielen cvičí. Vozidlá Ejder Yalcin boli využité v rôznych kritických situáciách a ukázali sa ako najviac spoľahlivé vozidlá v našich ozbrojených silách,“ vraví hovorca firmy Murat Erenoglu.

Prečo Slovensko Turkov zaujíma

Zbrojovka FNSS so sídlom neďaleko Ankary sa stala prekvapivým, ale veľmi nádejným účastníkom tendra na štvorkolesové vozidlá pre slovenskú armádu. Tento nákup za takmer 800 miliónov eur zostáva trochu v tieni iných nákupov, ktoré rozbehli nominanti SNS na ministerstve obrany.

Médiá a opozícia si ho všímajú iba okrajovo, pretože nie je taký škandalózny ako projekt osemkolesových transportérov Patria, ani taký strategicky významný pre štát ako nákup amerických stíhačiek F-16.

Zaujímavý je však pre zahraničné zbrojovky, pretože v ňom ide o výrobu až 404 vozidiel v rôznych konfiguráciách a istotu dodávok do roku 2029. A mimoriadne zaujímavý je špeciálne pre Turkov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

SNS na obrane

Slovensko

Teraz najčítanejšie