Denník N

Lunter chce zosobniť Kotlebovi 150-tisícovú pokutu za nezákonné tendre na cesty

Ján Lunter a Marian Kotleba. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ján Lunter a Marian Kotleba. Foto N – Tomáš Benedikovič

Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil pokutu Banskobystrickému kraju za tendre na opravy ciest.

Banskobystrickú župu dobieha hospodárenie bývalého predsedu Mariana Kotlebu. Súčasné vedenie musí zaplatiť pokutu 150-tisíc eur za nezákonné verejné obstarávania. Župan Ján Lunter chce Kotlebovi pokutu zosobniť.

Úrad pre verejné obstarávanie definitívne potvrdil pokutu, ktorú uložil Banskobystrickému samosprávnemu kraju za nezákonné verejné obstarávanie rekonštrukcie ciest počas Kotlebovho vedenia.

Od roku 2004 na Slovensku platí zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, samospráva môže požadovať náhradu „od osôb, ktoré sa podieľali na vydaní nezákonného rozhodnutia alebo na nesprávnom úradnom postupe podľa osobitných predpisov“. To však platí v prípadoch, že samospráva poškodila niekoho iného. Nie je jasné, či je možné zosobniť škodu Kotlebovi pri pokute. Hmotnú zodpovednosť politikov sľuboval pred voľbami Radoslav Procházka, po krachu jeho Siete a jeho odchode z politiky to však už nie je témou.

Pokuta za cesty

Kotleba súťažil zákazku na rekonštrukciu ciest cez elektronické trhovisko, ktoré je určené na obstarávanie bežne dostupného tovaru. Navyše, na predkladanie ponúk nechali iba tri pracovné dni.

Do súťaží sa následne prihlásili firmy, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kotleba

Slovensko

Teraz najčítanejšie