Denník N

Učenie v spánku je mýtus

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Keď spíme, mozog využíva iba malú časť neurónov, aby vyhodnotili, či nám hrozí nebezpečenstvo alebo nie. Zvyšok vnemových podnetov mozog aktívne potláča, vraví odborník na spánok.

„Spánok má pri učení vskutku ústrednú rolu,“ vraví pre BBC Future psychológ a expert na spánok Jakke Tamminen z Royal Holloway University.

Odborník k tomu dodal: „Aj keď neštudujete, lebo spíte, váš mozog stále študuje. Je to, ako keby študoval vo vašom mene. Čas, ktorý venujete štúdiu, plne nevyužijete, ak sa poriadne nevyspíte.“

S uvedenými názormi súhlasí aj slovenský neurogenetik Tomáš Eichler, ktorý pracuje vo Viedenskom výskumnom inštitúte molekulárnej patológie. Pre Denník N vysvetlil, že vedci majú čoraz viac dôkazov, že spánok napomáha k učeniu.

Spánok napomáha k učeniu

Keď spíme, dochádza k tomu, že spojenia medzi synapsiami neurónov (synapsie sú miestami styku medzi neurónmi a neuróny sú nervové bunky) sa triedia a zachovajú sa len tie, ktoré sú najsilnejšie.

„Väčšina nerelevantných spojení sa vytriedi, zabudne, a sú uvoľnené na ďalšie učenie. Takýto cyklus selektívneho zabúdania a zosilňovania relevantných spojení zefektívňuje učenie,“ vysvetlil v rozhovore pre Denník N Eichler, ako súvisí učenie a spánok.

Slovenský vedec dodal, že nedostatok spánku nezhoršuje len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Veda

Teraz najčítanejšie