Denník N

Igor Matovič: Ivetka, prosím ťa, rozmysli si to ešte

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Po nahrávke sa budeme rozprávať o tom, koľko Radoslav Procházka zaplatil za inzerciu v predvolebnej kampani, odkazuje šéfovi Siete líder OĽaNO Igor Matovič. Tvrdí, že má dokumenty, podľa ktorých to bolo až 900-tisíc eur.

Pôvodne ste plánovali zverejniť nahrávku Radoslava Procházku dva týždne pred voľbami. Ste sklamaný, že to niekto urobil za vás už teraz?

Obávam sa, že ľudia majú krátku pamäť a do volieb sa propagande okolo Siete podarí ľudí zblbnúť, ako sa to stalo v prípade prezidentských volieb, a že ľudia budú ochotní odpustiť túto zásadnú kauzu tak, ako to robia voliči Smeru.

Pred chvíľou ste verejne vyhlásili, že po voľbách by ste pre to, aby Smer nevládol, boli ochotný rokovať aj s Procházkom. Zdá sa, že vidíte rozdiel medzi Smerom a Sieťou.

Iba vo výške lupu. Smer mal v rukách vládnu moc a mohol kradnúť, a kradol z toho, čo spravuje. Procházka našťastie ešte vládnu moc nemal, ale v kampani prepral niekoľko stotisíc eur. Toto je zatiaľ jeho jediný hriech, dostatočne veľký a dedičný. Ak napriek mojej snahe otvoriť voličom Siete oči tu budú stále ľudia, zblbnutí propagandou, ktorí jej budú dôverovať, a preukáže sa to vo voľbách, tak ja si kvôli tým voličom s Radoslavom Procházkom sadnem.

Prečo považujete za dokázané, že prepral niekoľko stotisíc eur?

Vlani 18. februrára povedal, že v kampani už minul 300-tisíc eur. Od 28.2. do 15.3. vykázal, že minul 123-tisíc eur. Tieto dve sumy dohromady sú 423-tisíc eur. V jednom rozhovore priznal, že dohromady, v oficiálnej aj neoficiálnej kampani, minul 256-tisíc eur. Rozdiel medzi týmito sumami je asi 150-tisíc, a to je to, čo hovorím, že prepral. Zároveň existuje rozpis jeho inzercie, ktorá podľa mojich informácií dosahuje hodnotu 900-tisíc eur.

Najzaujímavejšie momenty z nahrávky Igora Matoviča

Máte tento rozpis k dispozícii?

Dali sme si tú prácu, že sme si celú jeho inzerciu zmapovali. Dnes to ešte zverejnené nebude.

A kedy?

Počkáme, či bude Radoslav Procházka chlap a odstúpi z vrcholovej politiky. Máme každý jeden výtlačok, v ktorom bola inzercia uverejnená.

Čo ak dostal zľavy?

Dramatická suma vychádza už po zľavách. Keď s tým prídeme, môžeme sa o tom baviť. Pri TA3 sme napríklad rátali 80-percentnú zľavu, ktorú vtedy dávali prezidentským kandidátom.

Bratislava, 5. 1. 2015. Igor Matovič počas rozhovoru pre Denník N. Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako si vysvetľujete to, že na konci nahrávky Procházka hovorí, že je slobodný človek a nikomu nie je nič dlžný?

On sa tvári, že toto je niečoho dôkaz, ale predstavte si, že člen Smeru príde za Robertom Ficom a opýta sa ho, či nie je veľa dlžný Výbohovi, Širokému a Brhelovi. Je niekto taký naivný, že si myslí, že by to Fico povedal svojmu blízkemu človeku? Prečo by mne Procházka hovoril, že zobral milión od Penty a milión od Širokého?

Prečo by potom pred vami priznával, že je ochotný nezaplatiť dane?

To bola relatívne maličkosť a vedel z toho získať prospech. Ak máte peniaze od sponzora, potrebujete ich preprať. Oficiálnu sumu musíte čo najviac zraziť na kolená a to ostatné zoberie médium načierno. Hovorí sa tomu legalizácia príjmov z trestnej činnosti.

Obviňujete médiá, že brali jeho čierne peniaze?

Možno budeme prekvapení a uvidíme, že médiá faktúry priznajú, iba Procházka ich oficiálne nepriznal ministerstvu financií.

Vy si myslíte, že médiá zverejnia faktúry za Procházkovu inzerciu? 

Ak ide o verejný záujem, médiá by to mali urobiť. Bohužiaľ medzitým niektoré kľúčové médiá, kde mal inzercie najviac, skúpila Penta, o ktorej sa hovorí, že financovala Procházkovu kampaň – Plus 1 deň, Plus 7 dní, Sme. Ale je to len hypotéza, nechcem ukazovať konkrétne na žiadne médium. Myslím, že tu je verejný záujem nad ochranou obchodného tajomstva.

Na základe čoho tvrdíte, že Procházkovu kampaň mohla financovať Penta?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Matovičova nahrávka

Teraz najčítanejšie