Denník N

Bola mladou tenisovou hviezdou, kariéru jej pokazil šarlatán. Teraz má takmer 40 a zahrá si na US Open

Keď rodičia zistili, že ich 19-ročná dcéra vymenila profesionálneho trénera za pochybného liečiteľa, najali súkromného detektíva, aby jej robil ochrancu. Ten sa neskôr stal jej trénerom a manželom.

Švajčiarska tenistka Patty Schnyderová, ktorá bude mať v decembri 40 rokov, nastúpi v stredu v hlavnej súťaži na grandslamovom US Open proti Marii Šarapovovej. Na turnaj sa dostala vďaka úspešnej kvalifikácii, ktorú na grandslame doteraz žiadna staršia hráčka nevyhrala.

Bývalá svetová sedmička pritom v roku 2011 ohlásila koniec kariéry a viac sa s ňou v profesionálnom tenise nepočítalo. Začala trénovať juniorov a občas si zahrala s rekreačnými tenistkami v nižších súťažiach v Nemecku. Až kým sa v roku 2015 neprihlásila na profesionálny turnaj v Darmstadte.

Schnyderová mala vtedy už 36 rokov a reštartovala kariéru, ktorú sprevádzali vzostupy a pády aj mnoho kontroverzií z tenisového a osobného života.

Jeden zo Schnyderovej skratov si odniesla v roku 2007 na turnaji v Luxembursku aj slovenská tenistka Daniela Hantuchová. Švajčiarka jej po prehratom zápase namiesto podania ruky len buchla po dlani a tréner, ktorý bol v tom čase zároveň aj jej manželom, pri odchode z kurtu odkopol Hantuchovej fľašu smerom do hľadiska.

Tvrdil jej, že vylieči rakovinu aj AIDS

Tenistka, ktorá sa v stredu stane na US Open rekordérkou, štartovala na rovnakom grandslamovom turnaji už v roku 1997. Ako 18-ročná sa vtedy dostala do tretieho kola a o rok neskôr vyradila favorizovanú Steffi Grafovú a dotiahla to až do štvrťfinále.

Tínedžerka zo Švajčiarska rýchlo prerazila do najlepšej svetovej desiatky a predpovedali jej veľkú budúcnosť. Prišlo však prvé rozporuplné rozhodnutie a výkonnostný pád.

Schnyderová ako 19-ročná ukončila spoluprácu s profesionálnym trénerom a začala sa pripravovať pod vedením pochybného alternatívneho lekára Rainera Harneckera, ktorý sa zároveň stal jej partnerom. Harnecker nemal tenisovú minulosť, tvrdil o sebe, že dokáže vyliečiť rakovinu aj AIDS, a v Nemecku bol stíhaný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie