Denník N

Rusko chystá najväčšie vojenské cvičenie od studenej vojny, ale počet vojakov a tankov nie je to najzaujímavejšie

Pred rokom si ruská armáda vyskúšala manévre s Bielorusmi. Tento rok na strategické cvičenie zavolali prvý raz Peking. Foto - TASR/AP
Pred rokom si ruská armáda vyskúšala manévre s Bielorusmi. Tento rok na strategické cvičenie zavolali prvý raz Peking. Foto – TASR/AP

Viac ako účasť 300-tisíc vojakov na manévroch zaujala expertov historicky prvá čínska účasť. Moskva podľa nich buduje regionálnu vojensko-politickú alianciu a pripravuje sa na veľký konflikt.

Ruská armáda sa chystá na najväčšie vojenské cvičenie za vyše 30 rokov. Naposledy boli podobne veľké manévre počas studenej vojny za sovietskeho vodcu Leonida Brežneva v roku 1981.  

V akcii má byť v polovici septembra podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgu až 300-tisíc vojakov a 36-tisíc tankov a ťažkej vojenskej techniky, čo je mnohonásobne viac ako vlani na podobnom cvičení Západ 2017 na území Ruska a Bieloruska, kde bolo aktívnych 12 700 vojakov.

Ide asi o tretinu ruských vojakov.

„V súčasnej medzinárodnej situácii, ktorá býva k našej krajine agresívna a nepriateľská, je nutná schopnosť brániť sa,“ vysvetľoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, či je nutné míňať peniaze práve na takéto mamutie vojenské hry a nie napríklad na sociálne výdavky.

NATO aj experti: Je to príprava na veľký konflikt

NATO pred rokom kritizovalo Rusko, že nie je pri cvičení Zapad-2017 neďaleko pobaltských krajín dostatočne transparentné. Ešte väčšie cvičenie podľa hovorcu aliancie teraz dokazuje, že Rusko sa pripravuje na rozsiahly konflikt.

„Je to model, ktorý pozorujeme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie