Denník N

Zeman rečami o vyhladzovaní novinárov odpútava pozornosť od svojho prepojenia na Rusko

Miloš Zeman pri stretnutí s Vladimírom Putinom. Foto – TASR/AP
Miloš Zeman pri stretnutí s Vladimírom Putinom. Foto – TASR/AP

Český prezident má skvelé vzťahy s firmou, ktorá vyrába stojany pre čerpacie stanice. Dokonca si od nej nechal na Hrade nainštalovať miniatúrnu benzínku.

Možno sa aj na Slovensko doniesla tá nepravdepodobná správa, že prezident členskej krajiny Európskej únie vyhlasuje, že by – v skratke povedané – nebolo od veci vyhladiť novinárov.

Českému prezidentovi Milošovi Zemanovi to nepripadá nevhodné ani pol roka po stále nevyriešenej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ktorá otriasla Slovenskom.

Skúsme však dať emócie bokom. Miloš Zeman podobne provokatívne vety vyťahuje často. A zhodou okolností vždy, keď on a jeho priatelia majú problémy. Tentoraz sa českým investigatívnym novinárom z relácie Reportéři ČT podarilo zacieliť na často prepierané a málo priehľadné financovanie Zemanovej prezidentskej kariéry.

Reportéri Českej televízie podrobne opísali ruské väzby na českú firmu, ktorá svojimi darmi Zemanovi a jeho okoliu pomáha zostať pri moci.

Švajčiarsky právnik v Adamove

Prosperujúca firma Adast Systems sídli v juhomoravskom Adamove a vyrába čerpacie stojany na pohonné hmoty, ktoré sa využívajú na benzínkach. Táto spoločnosť a jej predstavitelia za posledných päť rokov venovali českej hlave štátu a jeho spriatelenej Strane práv občanov, ktorá kedysi niesla aj Zemanovo meno, celkom 12 miliónov korún.

Sympatie sú vzájomné – v roku 2016 český prezident spoločnosť osobne navštívil a v rovnakom roku si od nich dokonca nechal na Hrade nainštalovať čerpaciu stanicu. Tu sa však idylka končí.

Podľa Reportérov ČT totiž nie je možné zistiť, kto je skutočným vlastníkom firmy. Inými slovami: kto teda financuje politické ambície českého prezidenta.

„(Adast Systems) nemá známych skutočných vlastníkov, to znamená, že nevieme, kto za ňou stojí. Pokiaľ sponzoruje nejakú politickú kampaň priamo, tak si nemôžeme byť istí, že nedochádza k nejakému nelegálnemu sponzoringu,“ uviedol v relácii analytik protikorupčnej organizácie Transparency International Milan Eibl.

Z obchodného registra možno navyše vyčítať, že za firmu vystupuje švajčiarsky právnik Fabio Delco. Ten napríklad podľa britského denníka The Guardian pomáhal so založením niekoľkých firiem ruskému čelistovi Sergejovi Rolduginovi, priateľovi Vladimíra Putina a zároveň kmotrovi jeho dcéry. Roldugin tiež figuroval v kauze daňových rajov Panama Papers.

Do jeho spoločností mali natiecť stámilióny dolárov, hoci ako umelec takéto čiastky nemohol zarobiť, a tak sa špekuluje, že môže ísť o Putinov majetok.

Denník N sa obrátil na hovorcu prezidenta Zemana Jiřího Ovčáčka s najjednoduchšou možnou otázkou: Pozná pán prezident skutočných vlastníkov firmy Adast Systems, keď je s firmou v takomto tesnom vzťahu?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Miloš Zeman

Teraz najčítanejšie