Denník N

Opozičný kandidát na bratislavského primátora Mrva šíri teórie o platených protestoch a že homosexuáli sú promiskuitní

Ján Mrva ohlásil kandidatúru s Richardom Sulíkom, Veronikou Remišovou, Igorom Matovičom, Borisom Kollárom a Ľubomírom Galkom. Dopadol zle. Foto – TASR
Ján Mrva ohlásil kandidatúru s Richardom Sulíkom, Veronikou Remišovou, Igorom Matovičom, Borisom Kollárom a Ľubomírom Galkom. Dopadol zle. Foto – TASR

Ján Mrva klame a konšpiruje, robí si tak kampaň, reaguje iniciatíva Za slušné Slovensko na spájanie so stranou Progresívne Slovensko a reči o tom, že ich protesty sú platené. Opoziční lídri, ktorí Mrvu podporujú, tiež spochybňujú protesty, alebo hovoria, že nie sú zodpovední za jeho názory.

Kto stojí za masovými zhromaždeniami iniciatívy Za slušné Slovensko? Podľa bývalého premiéra Roberta Fica (Smer) George Soros, podľa opozičného kandidáta na primátora Bratislavy Jána Mrvu zas Progresívne Slovensko. Pred týždňom sa pod príspevkom mestskej poslankyne Lucie Štasselovej na Facebooku zapojil do diskusie a odmieta sa ďalších protestov iniciatívy zúčastniť – keďže za nimi podľa neho stojí strana Progresívne Slovensko. A naznačuje, že protesty niekto platí.

„Som smutný, že som neveril ľuďom, čo mi od začiatku hovorili, že ide o Projekt Progresívneho Slovenska,“ napísal Mrva o protestoch Za slušné Slovensko. „No veď tie deti, čo to robili, postupne povedia, ako to bolo a kto to financoval,“ píše.

Ján Mrva pritom protesty v minulosti podporoval a na svojom facebookovom profile vysielal z protestov aj živý prenos. Teraz sa však cíti oklamaný – organizátori mali podľa neho skryto a potom aj verejne podporiť Progresívne Slovensko.

Nie je to prvýkrát, čo bratislavský komunálny politik šíril na Facebooku rôzne teórie.

Iniciatíva Za slušné Slovensko vyjadrila podporu v jesenných komunálnych voľbách kandidátovi na primátora Bratislavy Matúšovi Vallovi, kandidátovi na primátora Nitry Marekovi Hattasovi a kandidátovi na primátora Žiliny Petrovi Fiabánemu. Vysvetľuje to tým, že títo kandidáti sa prihlásili k ich vízii Slušné mestá a obce Slovenska, sú transparentní a volajú po tom, aby občania aj po voľbách mohli participovať na správe veci verejných.

Vallo je nezávislý kandidát s podporou Progresívneho Slovenska a Spolu, Hattas kandiduje v Nitre ako nezávislý a Fiabáne v Žiline tiež ako nezávislý s podporou všetkých opozičných strán, teda aj SaS, OĽaNO či PS.

Je to konšpirácia, tvrdia organizátori protestov

Iniciatíva Za slušné Slovensko považuje Mrvove vyjadrenia na ich adresu za klamstvo a konšpiráciu. Podľa nich ide z jeho strany o predvolebnú kampaň, preto jeho facebookový komentár nechcú bližšie komentovať.

„Dovoľujeme si však uviesť, že iniciatíva Za slušné Slovensko je občianskou iniciatívou a nikdy nebola nijakým spôsobom prepojená alebo riadená politickými stranami alebo inými tretími subjektmi. Všetky naše aktivity sú financované prostredníctvom transparentného účtu, kde každý môže vidieť, kto iniciatíve prispel,“ povedal jeden z organizátorov protestov Juraj Šeliga s tým, že organizátori nie sú členmi žiadnej politickej strany.

Od vyjadrení Jána Mrvu sa dištancovalo aj Progresívne Slovensko, ktoré odmieta, že by zhromaždenia financovalo či organizovalo. „Konšpiračné zmýšľanie tohto druhu je nehodné demokratického kandidáta na primátora hlavného mesta, no žiaľ, zdá sa, že to nie je jediný prípad, keď sa podobným spôsobom vyjadroval,“ píše sa v stanovisku strany.

Ján Mrva neodpovedal na otázky, či má informácie o tom, že by protesty Za slušné Slovensko zorganizovala strana Progresívne Slovensko a kto mal podľa neho protesty platiť. Ide totiž o témy, ktoré by podľa neho nebolo rozumné a ani férové otvárať, keďže teraz sa venuje témam ohľadom mesta. Komentáre pritom písal iba pred týždňom, teda už v čase komunálnej kampane.

„Témy, na ktoré sa pýtate, sú úplne mimo kampane, v ktorej práve bojujem. A presne o to ide. Ľudia nechcú ideologické hádky, politikárčenie, majú toho plné zuby. Chcú riešenia problémov ako doprava, parkovanie, zeleň.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Komunálne voľby 2018

Slovensko

Teraz najčítanejšie