Hetrik Erikssona prispel k vysokej výhre Švédska nad Lotyšskom, Kanada v šlágri skupiny zdolala Česko

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Aktualizovane – 23:59. Švédski hokejisti si poľahky poradili s Lotyšskom, zdolali ho vysoko 8:1. Kanada zlomila český odpor v tretej časti hry.

A-skupina:

Kanada – Česko 6:3 (2:1, 1:1, 3:1)

Góly: 5. Eberle (Ekblad, Duchene), 20. Hall (Muzzin, Eberle), 38. Couturier (Toffoli), 43. Seguin (Hall, Barrie), 51. Crosby (Giroux), 59. Toffoli (O’Reilly, MacKinnon) – 20. Erat (Jan Kovář, Jágr), 36. Zaťovič (Simon, Kolář), 58. Sobotka (Voráček). Vylúčení: 5:7 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0.

Kanada: Smiths – Hamhuis, Burns, Wiericoh, Savard, Muzzin, Barrie, Ekblad – MacKinnon, Crosby, Spezza – Ennis, Giroux, Seguin – Hall, Duchene, Eberle – Eakin, O’Reilly, Toffoli – Couturier

Česko: Pavelec – Hejda, Němec, Kolář, Nakládal, Čáslava, Jordán, Krejčík – Červenka, Sobotka, Voráček – Jágr, Jan Kovář, Erat – Hertl, Novotný, Smoleňák – Simon, Koukal, Zaťovič

Hokejisti Kanady jednoznačne uspeli aj v treťom zápase na MS v Česku, keď v pražskej A-skupine zdolali domáci tím 6:3. V prvých dvoch tretinách to bol pri obojstrannej vysokej kvalite vyrovnaný hokej, ale od vedúceho gólu na 3:2 na ľade rozdielom triedy a s veľkým prehľadom dominovala kolíska hokeja, lebo Čechom pri ich náročnej hre dochádzali sily.

Kanaďania sa vo štvrtom zápase základnej fázy predstavia v stredu o 20.15 v ďalšom šlágri proti Švédsku, Česi hrajú až vo štvrtok o 16.15 s Francúzskom.

Vladimír Sobotka, útočník ČR: „Prvé dve tretiny sme odviedli veľmi zodpovedný výkon. Boli tam nejaké medzery, ale to sa potom prejavilo v tretej tretine, keď nás prevýšili jeden na jedného. V takýchto zápasoch by sme sa asi nemali poblázniť, keď nás ženú diváci, musíme držať našu hru.“
Vladimír Růžička, tréner ČR: „Kanada hrala veľmi dobre, bola silná v osobných súbojoch. Máme problémy v obrannom pásme a hlavne v oslabeniach. Dostávame príliš veľa gólov.“
Sidney Crosby, útočník Kanady: „Využili sme nejaké presilovky a to nás definitívne posadilo na koňa. Myslím, že celkovo to bol vcelku vyrovnaný zápas, ak mám byť úprimný. Pravdepodobne rozdiel v kvalite nebol trojgólový.“

Lotyšsko – Švédsko 1:8 (0:1, 1:3, 0:4)

Góly: 33. Darzinš (Daugavinš, Galvinš) – 18. Eriksson, 31. Eriksson (Ekholm, Kronwall), 34. Forsberg (tr. strieľanie), 40. Erikssson (Ahnelöv), 45. Möller (Ekman-Larsson, Klingberg), 50. Josefson (Lundqvist), 58. Lundqvist (Hjalmarsson, Ekman-Larsson), 60. Rask (Ericsson, Lindholm). Vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0.

Lotyšsko: Masalskis – Sotnieks, Galvinš, K. Redlihs, Jerofejevs,  Širokovs, Cibulskis, Andersons – Daugavinš, Džerzinš, Darzinš – Bukarts, Sprukts, M. Redlihs – Saulietis, Berzinš, Indrasis – K. Jass, Abols, Skvorcovs.

Švédsko: Enroth – Klefbom, Ekman-Larsson, Klingberg, Kronwall, Ahnelöv, Rahimi, Ekholm – Forsberg, Lander, Eriksson – Lindström, Ericsson, Möller – Hjalmarsson, Rask, Lindholm – Sjögren, Lundqvist, Josefson

Hokejisti Švédska uspeli aj v ich treťom zápase na MS v Česku, keď v pražskej O2 aréne zdolali Lotyšsko 8:1. Švédi sa podobne ak proti Rakúšanom rozbiehali pomalšie, ale potom opäť udrela ich prvá línia a Loui Eriksson dosiahol hetrik.

Švédi sa v ďalšom zápase stretnú s Kanadou v šlágri A-skupiny v stredu o 20.15. Predtým o 16.15 sa Lotyši a Švajčiari stretnú v kľúčovom zápase kandidátov na štvrtú miestenku do štvrťfinále.

Anton Lander, center prvého útoku Švédska:
“ „Ak sa človek pozrie späť na prvých desať minút, oni boli vlastne lepším tímom. Lenže potom sme prevzali opraty zápasu do vlastných rúk, dali sme pár gólov v presilovkách a napokon sme excelovali.“
Kaspar Daugavinš, kapitán Lotyšska: „Dnes sme dostali riadnu nakladačku, škaredo sme padli na tvár. Ale dúfam, že sa zdvihneme, zlepšíme hru a ďalší zápas vyhráme.“