Denník N

Manželka obvinila opozičného kandidáta na primátora Košíc Polačeka zo sexuálneho zneužívania

Foto: jaropolacek.sk
Foto: jaropolacek.sk

OĽaNO aj Sme rodina Jaroslavovi Polačekovi stiahli podporu pre „medializované podozrenia, ktoré doteraz dostatočne nevysvetlil“. Vyšetrovateľ navrhol stíhanie zastaviť, vo veci ešte rozhoduje prokuratúra.

Manželka opozičného kandidáta na primátora Košíc Jaroslava Polačeka Júlia Polačeková naňho v apríli podala trestné oznámenie, že sexuálne zneužíval ich maloletého syna. Manželia sú v rozvodovom konaní a ku skutku podľa nej došlo až potom, čo sa v starostlivosti o dieťa striedali.

Polaček všetky obvinenia odmieta. Povedal, že sú to nezmysly. „Niekto zašiel veľmi ďaleko cez čiaru,“ vyhlásil, všetko považuje za antikampaň mafie, ktorá sa spojila s jeho politickými súpermi a ktorá chce v Košiciach ďalej kradnúť.

V pondelok ráno po otázkach Denníka N oznámili strany OĽaNO, Sme rodina a Zmena zdola, že sťahujú jeho podporu. Podporujú ho tak nateraz ešte KDH a SaS.

Trestné oznámenie ešte skúma prokurátor

Prokuratúra potvrdila, že takéto trestné oznámenie prijali a vyšetrovateľ už navrhol ho odmietnuť, ale vec ešte skúma prokurátor.

„Trestné oznámenie podané J. P. bolo 17. 4. 2018 odstúpené Okresnému riaditeľstvu v Košiciach. Vyšetrovateľ 15. mája 2018 začal trestné stíhanie pre zločin sexuálneho zneužívania. Podrobnosti trestného oznámenia ako aj skutku, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, uvádzať nebudeme vzhľadom na povahu skutku. Trestné stíhanie bolo začaté iba vo veci, teda nebolo voči nikomu vznesené obvinenie. Po vykonanom vyšetrovaní 22. augusta 2018 predložil vyšetrovateľ prokurátorovi uznesenie o zastavení trestného stíhania s tým, že sa nestal skutok, pre ktorý je vedené trestné stíhanie. Toto uznesenie nie je právoplatné, takže nebudeme uvádzať, aké vyšetrovacie úkony boli vo veci vykonané. Dozorujúci prokurátor rozhodnutie vyšetrovateľa preskúma a rozhodne o ďalšom postupe,“ povedal hovorca prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.

Toto potvrdila aj Polačeková. „Žiaľ, je pravdou, že som podala na pána Polačeka trestné oznámenie vo veci podozrenia zo sexuálneho zneužívania syna a vo veci bude rozhodovať prokuratúra v Košiciach.“ Polačeková odmieta, že by bola v kontakte s jeho politickými konkurentmi a išlo by o politický boj. „Nemám vedomosť, odkiaľ informácie o tejto chúlostivej rodinnej záležitosti unikli, keďže som sama žiadne kroky pre jej medializáciu nepodnikla. Mojím osobným záujmom matky je výhradne chrániť bezpečie môjho syna,“ povedala. Starostlivosť o dieťa ešte nemajú definitívne potvrdenú rozhodnutím súdu. Polačeková na otázku, či ona sama bola doma obeťou násilia, povedala: „K tejto veci sa zatiaľ nevyjadrím. Nebudem sa k tejto otázke vyjadrovať,“ povedala.

Polačekovú zastupuje advokát Ivan Vanko, bývalý miestny poslanec za Smer na sídlisku KVP. Vanko hovorí, že bol nezávislým poslancom na kandidátke Smeru ešte pred ôsmimi rokmi. „Nikdy som nebol členom Smeru, pätnásty rok som advokátom po vyše 27-ročnom pôsobení na prokuratúre. Nemám so súčasnou politickou predvolebnou situáciou nič spoločné, pána Polačeka som nikdy nestretol, zastupujem jeho manželku ako poškodenú v trestnom konaní. To je všetko.“

Trestné oznámenie Polačekovej ešte vo štvrtok minulý týždeň zverejnil na Facebooku Marian Gaj, mestský poslanec Košíc a starosta mestskej časti Košice Sever. Polaček bol Gajovým prednostom, potom mali spory a rozhádali sa.

Polaček: Nevzdám sa

Kandidát na primátora Polaček povedal, že celá kauza ho má donútiť stiahnuť sa z verejného života „a oni tak mohli aj naďalej pokračovať v rozkrádaní a netransparentnom rozkrádaní s verejnými zdrojmi v našom meste“. Podľa neho jeho súperi sú schoponí zneužiť aj práva jeho dieťaťa a zneužili jeho manželku. 

„Som starostilivý otec, nijak som nekonal, aby som synovi ublížil. Som ochotný na to predložiť aj dôkazy. Vyhral som päť súdov, moja manželka je povinná mi vydať syna, nerobí to. Ja sa snažím všetkými dostupnými právnymi prostriedkami bojovať o dieťa.“ Polaček hovorí, že má aj znalecký posudok, ktorý dokazuje, že synovi neublížil a v nedeľu bol aj na detektore lži, ktorého výsledok bude poznať o tri dni. 

„S touto novodobou politickou mafiou sa nevyjednáva a ja sa nezľaknem.“ Polaček hovorí, že je sledovaný a odpočúvaný. Hovorí, že všetko je to pomsta za kauzy, na ktoré upozorňoval, napríklad predražené rekonštrukcie budov, športovísk, predaj spaľovne, kauza parkovania. 

„Som presvedčený, že Košičania dokážu rozlíšiť dobro od zla. Dokážem čeliť takejto zákernej kampani.” Polaček vyzýva aj politické strany, ktoré ho podporili, aby nerobili unáhlené rozhodnutia so stiahnutím podpory, chce s nimi rokovať. 

OĽaNO, Sme rodina a Zmena zdola sa stiahli

Polaček oznámil kandidatúru koncom mája. Podporili ho OĽaNO, Sme rodina, SaS, aj KDH.

Po tom, čo Denník N ráno kontaktoval opozičné strany,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komunálne voľby 2018

Slovensko

Teraz najčítanejšie