Denník N

Akú cenu platí ruské hospodárstvo za Putinove vojny

Členovia čestnej prezidentskej stráže počas prehliadky vojenských hudieb v Moskve. Foto - AP
Členovia čestnej prezidentskej stráže počas prehliadky vojenských hudieb v Moskve. Foto – AP

Ruský prezident svojou agresívnou politikou pripravil krajinu o desiatky miliárd dolárov.

Autor pôsobí v Atlantickej rade vo Washingtone,
je autorom pripravovanej knihy Ruský oligarchický kapitalizmus

Vojny sú drahá záležitosť. Práve sa o tom presviedčajú aj Rusi. Kremeľ vedie vojenské dobrodružstvá na východnej Ukrajine a v Sýrii a hoci sú to len obmedzené konflikty, môže si ich krajina dovoliť?

Ako 11. najväčšia ekonomika na svete to Rusko krátkodobo zvládne. Lenže dlhodobý horizont je úplne iná vec. V rokoch 2008 až 2016 Rusko zvýšilo svoje vojenské výdavky z 3,3 percenta HDP, čo zhruba zodpovedá súčasnej americkej úrovni, na 5,3 percenta. Vyplýva to z údajov renomovaného Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru.

Podľa oficiálnych štatistík ruskej vlády, ktoré sú stále prekvapujúco otvorené, ju nevojenské investície na okupovanom Kryme ročne stoja približne dve miliardy dolárov. A hoci neexistujú verejné dáta o jej pôsobení na východnej Ukrajine, môžeme s istotou predpokladať, že aj nevojenské náklady na Donbase budú zhruba rovnaké. V takom prípade Rusko míňa štyri miliardy dolárov ročne – 0,3 percenta HDP – len na tieto dve operácie.

Keď je dolár kráľom

Okrem vojenských výdavkov Rusko musí znášať aj náklady za neuskutočnené obchody a stratené investície či silnejúce sankcie, ktoré viac než stačia na odsúdenie krajiny do stagnácie, pokým jej vojny potrvajú. V júli 2014

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie