Krajinná architektka: Búrky a záplavy budú v Bratislave horšie, koľko varovaní ešte potrebujeme?

Bratislava nie je pripravená na klimatickú zmenu, hovorí krajinná architektka a urbanistka Zuzana Hudeková. Už teraz by sme podľa nej pri každej rekonštrukcii a výstavbe mali meniť povrchy za priepustné a nie vo veľkom asfaltovať a betónovať.
Krajinná architektka a urbanistka Zuzana Hudeková hovorí:
- prečo Bratislavu vytápa viac ako v minulosti,
- ako s tým súvisí výstavba vo vinohradoch a zásahy do mestských lesov,
- ako sa so zmenou klímy vysporadúvajú Praha či Paríž,
- čo by mali u nás robiť mestá a developeri.
Boli aj v minulosti bežne v Bratislave také veľké dažde a búrky, že bolo mesto zatopené?
Od roku 1871 máme meteorologické sledovania, vďaka ktorým vieme presne povedať, ako sa zvyšovala teplota a aká bola búrková činnosť. Búrky boli aj v minulosti, ale nie v takom rozsahu ako dnes. Je to jednoznačne spôsobené zmenou klímy – čím viac stúpa teplota, tým sa aj viac vyparuje, a to nielen z plôch pokrytých vegetáciou (zelených plôch ako zeleň, lesy), ale aj z vodných plôch, z plôch oceánov. Ak sa napríklad oteplí o jeden stupeň Celzia, zvýši sa výpar – konkrétne obsah vodnej pary v atmosfére o sedem percent. Mraky sú potom vodnou parou viac naplnené, a tak teda intenzívnejšie prší. Toto leto sme mali 21 extrémne horúcich dní, krivka horúčav sa od roku 1995 stále stupňuje. Je veľmi krátkozraké si myslieť, že to takto bolo aj v minulosti – teplo bolo, ale nie v takomto rozsahu.
Bude to teda ešte horšie?
Bude, bohužiaľ. V roku 2015 sa takmer všetky krajiny, ktoré podpísali Dohovor OSN o zmene klímy, dohodli, že pristúpia k radikálnemu zníženiu emisií skleníkových plynov. Európska únia sa zaviazala, že do roku 2030 zníži emisie CO2 o 40 percent, je to však nedostačujúce a neplní sa ani to. My, našťastie, neriešime problémy ako mestá pri oceánoch a moriach, kde sa bude zvyšovať hladina vody a hrozí, že ich zatopí. Na Slovensku však budeme mať extrémne teplá a sucho, ktoré sa budú kombinovať so silnými zrážkami. Zmizne nám jar, jeseň, klíma bude rozkolísaná. Mestá sa na to musia nachystať – nielen na zabezpečenie zdravia obyvateľov, ale aj na dopravu, ktorá môže kolabovať, a to nielen pri extrémnych zrážkach, ale aj pri horúčave.
Keď ste teraz videli zatopenú Račiansku ulicu, podchod na Trnavskom mýte, podjazdy pod koľajnicami a cestami, zatápalo tieto miesta tradične?
V takom krátkom čase po sebe – najprv záplavy v júni, potom začiatkom septembra – si myslím, že to nebolo. Neviem, koľko varovaní ešte v Bratislave potrebujeme, aby sme vedeli, že to takto v budúcnosti bude.
Je Bratislava na klimatickú zmenu pripravená?
Nie, vidíme to.
Ako to je možné?
Pár rokov