Denník N

Ak bude Slovensko vysušená krajina kolabujúca po silných búrkach, môžeme si za to aj sami

Sťažujeme si na sucho, ale na klimatickú zmenu neveríme. Foto N – Tomáš Benedikovič
Sťažujeme si na sucho, ale na klimatickú zmenu neveríme. Foto N – Tomáš Benedikovič

Katastrofické horúčavy, sucho, prudké lejáky a povodne si vôbec neodporujú. Patria k tomu, na čo sa Slovenskou mení.

V posledných dňoch pršalo naozaj veľa. Sám som počul ľudí, ktorí to považovali za dôkaz, že ekológovia a médiá opäť zbytočne strašili, že žiadne sucho nehrozí a ktovie, čo je pravdy aj na tom globálnom otepľovaní. Veď leje ostošesť a je jasné, že namiesto sucha nám naopak hrozia záplavy. Stačí si pozrieť správy z Bratislavy, ako sa tam autá brodili vo vode siahajúcej ľuďom po kolená.

S tým posledným majú dotyční čiastočne pravdu. Naozaj nám hrozia aj povodne. Podobné prietrže mračien s podobnými dôsledkami, aké sme počas víkendu zažili v Bratislave a na iných miestach Slovenska, pravdepodobne budú čoraz častejšie a čoraz vážnejšie.

Nejde však o dôkaz toho, že sa klíma na Slovensku ne­otepľuje, že nám nehrozí sucho a že naša krajina nevysychá. Je to práve naopak, ide len o dve stránky toho istého procesu.

Dažde už nie sú tým, čím bývali

Vysvetlenie tohto zdanlivého paradoxu je prosté: ani tie dažde už nie sú tým, čím bývali. A tým, čo bývala, nie je ani krajina, na ktorú dážď padá a pôda, do ktorej by sa mala voda vsakovať a mala by sa v nej uskladniť.

Zásadne sa zmenil charakter zrážok. Chýbajú na jar, na začiatku a na vrchole leta a vo forme snehu chýbajú v zime, čiže v obdobiach, keď sú najužitočnejšie a keď by ich príroda a poľnohospodárstvo najviac potrebovali. Naopak, prichádzajú na jeseň a často zničia zvyšok úrody, ktorý prežil predchádzajúce sucho.

A čo je ešte horšie, chýbajú nám zrážky vo forme dlhotrvajúcich pokojných dažďov. Čoraz častejšie prichádzajú práve vo forme prudkých búrok a prietrží mračien, keď za veľmi krátky čas spadne veľmi veľa vody, a to spôsobuje veľké problémy.

Neschopnosť roky zanedbávaných a podceňovaných mestských kanalizácií zachytiť naraz také množstvo vody je len najviditeľnejším,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Počasie

Slovenské lesy

Teraz najčítanejšie