Denník N

Nike si do kampane vybralo futbalistu, ktorý vystupuje proti Trumpovi. Ľudia pália tenisky, padla aj cena akcií firmy

V lete 2016 patril Colin Kaepernick k popredným quarter-backom v súťaži amerického futbalu NFL a rozhodol sa, že využije športovú slávu, aby prezentoval svoje politické názory.

Pred zápasom San Francisca 49ers, za ktorý nastupoval, sa odmietol počas hrania hymny postaviť, a v ďalších dueloch to opakoval, neskôr sa k nemu pridali aj spoluhráči aj hráči z ďalších tímov. Povedal, že chcel upozorniť na zabitia Afroameričanov, policajnú brutalitu a rôzne nespravodlivosti.

NFL v stanovisku uviedla, že hráčom počas hymny stáť „neprikazuje, ale odporúča“. Kritici ho obviňovali z nerešpektovania symbolov krajiny a Donald Trump už počas prezidentskej kampane povedal: „Možno by si mal nájsť inú krajinu, ktorá mu bude viac vyhovovať.“

Okrem toho kričal: „Neboli by ste nadšení, keby niektorý z týchto majiteľov v NFL prikázal z ihriska vyhodiť hráča, ktorý nerešpektoval našu vlajku? Nech vypadne z ihriska, je vyhodený!“

Majitelia klubov sa potom spoločne dohodli, že všetci hráči musia počas hymny stáť.  New York Times o 32 majiteľoch tímov NFL písal ako o „najkonzervatívnejšom bratstve lídrov spomedzi hlavných amerických športov“ a minimálne sedem z nich prispelo na Trumpovu kampaň aspoň miliónom dolárov.

Foto – TASR/AP

Občan roka

Keď Kaepernick pred rokom v San Franciscu 49ers skončil, žiadny klub ho nechcel zamestnať. V novembri majiteľov klubov zažaloval, že sa dohodli, aby mu nikto nedal zmluvu. Napriek športovej kvalite si nemohol nájsť tím – a aj v tejto sezóne zostáva voľným hráčom.

Hoci ho na štadióne už vidieť nemôžeme, Kaepernickova celosvetová popularita sa zvyšuje. Stal sa v podstate ľudsko-právnym aktivistom, porovnávajú ho s boxerom Muhammadom Alim (ten sa postavil proti vojne vo Vietname) či bežcom Jessem Owensom, ktorý bol hviezdou berlínskej nacistickej olympiády v roku 1936.

GQ ho vyhlásil za „Občana roka“ a symbolicky ho odfotil v newyorskej štvrti Harlem „s ľuďmi, ktorých sa zastal“.

Nike v utorok predstavila kampaň s názvom „Just Do It“, s Kaepernickom ako jednou z jej hlavných tvárí, napríklad popri basketbalistovi LeBronovi Jamesovi či tenistke Serene Williamsovej.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie