Denník N

Ak máte strach z apokalypsy, je to preto, lebo ničomu nerozumiete

Nová kniha Yuvala Noaha Harariho 21 lekcií pre 21. storočie sa pokúša usporiadať naše obavy z budúcnosti do pochopiteľných súvislostí, aby sme prekonali strach z neznámeho.

„Ak sa o budúcnosti ľudstva rozhodne bez vašej účasti, lebo ste príliš zaneprázdnení kŕmením a šatením svojich detí, dôsledkov tohto rozhodnutia nebudete ušetrení vy ani vaše deti. Je to veľmi nefér, ale kto kedy tvrdil, že dejiny sú fér?“

Toto sú vety z úvodu novej knihy izraelského historika Yuvala Noaha Harariho 21 lekcií pre 21. storočie (21 Lessons for the 21th Century), ktorá vyšla po anglicky v auguste. Harari sa preslávil bestsellermi „Sapiens“ a „Homo Deus“, ktoré strhujúcim štýlom rozprávajú minulý a budúci príbeh ľudstva. Nová kniha sa venuje nášmu storočiu a výsledkom je – parafrázujúc Woodyho Allena – pokus odpovedať na všetko, čo ste chceli vedieť o súčasnom svete, ale báli ste sa spýtať.

Podľa viacerých kritikov je to pokus nevydarený, lebo od autora očakávali koncepčné odpovede na veľké výzvy nášho storočia – od nástupu umelej inteligencie cez globálne otepľovanie až po krízu liberálnej demokracie. Je to možno nefér, ale kto kedy tvrdil, že kritici sú fér?

Ak od Harariho očakávate skôr zaujímavé úvahy než návody na riešenia, nesklame vás. A napriek tomu, že kniha sa venuje hrozbám, ktoré môžu zničiť našu civilizáciu, je zvláštnym spôsobom utešujúca už len tým, že o nich autor uvažuje bez toho, aby šíril paniku. „Ak sa cítite ako človek bežiaci po ulici s nárekom, že sa blíži akopalypsa, skúste si radšej povedať: Tak to nie je. Pravda je taká, že len nerozumiem tomu, čo sa so svetom deje,“ píše Harari.

Nepotrebné masy sa búria

Temných varovaní je však v jeho knihe napriek tomu dosť. Liberálna demokracia stratila svoj príbeh, preto je v kríze, a buď sa znovu vynájde v radikálne novej forme, „alebo budú ľudia žiť v digitálnych diktatúrach“. Harari sa vážne obáva najmä dvoch scenárov budúcnosti: že mocichtivé elity zneužijú dáta a algoritmy na ovládnutie mysle bezbrannej väčšiny a že ľudská hlúposť, ktorá je „jednou z najvýznamnejších síl v dejinách“, spôsobí ničivú svetovú vojnu.

Obe obavy sa zlievajú v hrozbe, že informačné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie