Denník N

Prieskum AKO: Smerom kauza únosu nezatriasla, Progresívne Slovensko má takmer päť percent

Druhou najsilnejšou stranou zostáva Sulíkova SaS, v prieskume AKO má podporu 16 percent voličov.

Kauza únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha, na ktorý bol podľa nemeckých vyšetrovateľov použitý slovenský vládny špeciál, neotriasla preferenciami vládneho Smeru. Stranu Roberta Fica by volilo 21 percent ľudí.

Ukazuje to prieskum agentúry AKO robený medzi 30. augustom a 5. septembrom. Agentúra preferencie strán zisťovala telefonicky na vzorke 1000 respondentov.

Smer stabilne okolo 20 od vraždy a protestov

Smer sa na podpore medzi 20 až 21 percentami drží stabilne už niekoľko mesiacov, po väčšom poklese, ktorý prišiel po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a masových protestoch iniciatívy Za slušné Slovensko.

Druhou najsilnejšou stranou je Sloboda a solidarita Richarda Sulíka. V prieskume agentúry AKO má 16 percent a aj jej podpora je už dlhšie stabilná.

Po SaS by nasledovali SNS, hnutie Sme rodina a OĽaNO Igora Matoviča.

Pokles ĽSNS

Výraznejší pokles agentúra namerala len Kotlebovej ĽSNS, volilo by ju necelých 9 percent voličov. V auguste sa k strane hlásilo takmer 11 percent, podobné čísla mala aj pred letom.

Výkyvy okolo dvoch percentuálnych bodov však ešte môžu byť spôsobené aj štatistickými odchýlkami.

V parlamente by svojich zástupcov mali ešte Most-Híd a KDH.

PS pomaly stúpa, Beblavý zaostáva

Len veľmi tesne by sa parlamentnou stranou nestalo Progresívne Slovensko Ivana Štefunka. V prieskume má už 4,6 percenta. Ich konkurenta medzi politickými nováčikmi, Spolu Miroslava Beblavého, by volili 2 percentá ľudí.

Pri oboch stranách sa čaká, či sa pripoja k možnej strane Andreja Kisku, ak vznikne. Podľa prieskumu Focusu by však Kiska mohol brať voličov aj SaS, OĽaNO, Mostu či KDH.

Súčasná vládna koalícia Smeru, SNS a Mosta-Híd by podľa týchto čísel už vládu nezostavila, mala by len 64 zákonodarcov. Väčšinu však nemá ani demokratická opozícia – keďže v parlamente by sedelo aj 14 poslancov ĽSNS, ktorí by vytvorenie potenciálnej vlády SaS, OĽaNO, Sme rodina a KDH neumožňovali.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie