Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Novinári sa sporia o tom, aký priestor majú dávať klamárom a populistom

Steve Bannon a logo časopisu New Yorker. Foto – AP; úprava – Denník N
Steve Bannon a logo časopisu New Yorker. Foto – AP; úprava – Denník N

Už takmer dve desaťročia organizuje prestížny magazín New Yorker svoj vlastný festival, na ktorý pozýva významné osobnosti verejného života. Festival je akýmsi exkluzívnym stretnutím kozmopolitných liberálov – a vzhľadom na ceny lístkov aj vítaným zdrojom príjmov pre vydavateľstvo.

Tento ročník festivalu však vyvolal diskusie o slobode prejavu a rozhádal tamojšiu politickú ľavicu. Vášne vyvolala správa, že na festivale vystúpi Stephen Bannon, bývalý poradca Donalda Trumpa a niekdajší šéf dezinformačného webu Breitbart News. Na pódiu s ním mal robiť rozhovor šéfredaktor New Yorkeru David Remnick.

Bannon sa aktuálne snaží zjednocovať nacionalistov a populistov v Európe. Nedávno o sebe tvrdil, že obdivuje Mussoliniho, a vyhlasoval, že ľudia podľa neho majú byť hrdí na to, že ich označujú za rasistov a xenofóbov. Jeho prítomnosť na festivale New Yorkeru preto vyvolala odpor širokej verejnosti – a aj samotná redakcia bola v tejto otázke rozdelená.

New Yorker nakoniec diskusiu zrušil. Do debaty o Bannonovej účasti na festivale sa však zapojili mnohí vplyvní novinári. Zhrňme si ich kľúčové argumenty:

David Remnick, šéfredaktor New Yorkeru, svojim kolegom vysvetlil, že zrušil diskusiu s Bannonom, pretože ten by ju len využil na šírenie rasizmu, antisemitizmu a bieleho nacionalizmu. „Mnohí naši čitatelia, vrátane niektorých kolegov, povedali, že festival je odlišný, je to iné fórum.“ Aj preto Remnick vraj rád urobí s Bannonom rozhovor, no inokedy a tradičným spôsobom, nie na javisku.

Malcolm Gladwell z New Yorkeru nesúhlasil s kolegami, ktorí Bannona na festivale nechceli. „Hovorte, že som staromódny, ale povedal by som, že zmyslom festivalu myšlienok je ukázať publiku myšlienky. Ak pozvete len priateľov, nazýva sa to večera.“

Margaret Sullivanová napísala, že Bannon nemá nič nové a užitočné, čo by mohol ľuďom povedať. Podľa nej nemá zmysel dávať rasistom a klamárom taký veľkorysý priestor. „Umlčme ich – nie pre ideológiu či politiku, ale preto, že neprinášajú žiadnu spravodajskú hodnotu,“ vyzvala novinárka z The Washington Post.

Jack Shafer z webu Politico si myslí, že Bannon mal ostať v programe festivalu. „Je bannonizmus taký nákazlivý a žieravý, že musí byť potlačený?“ Ak sa ľudia boja jeho myšlienok, je lepšie, keď sú jeho názory konfrontované skúseným novinárom, než dúfať, že sa raz stratia. „Hovoriť s monštrom nie je nevyhnutne schvaľovaním jeho myšlienok.“

Zanny Minton Beddoesová, šéfredaktorka Economistu, musela vysvetľovať, prečo jej týždenník pozval Bannona na ich Open Festival a prečo pozvanie takisto nezrušili. Podľa nej je Bannon „protikladom liberálnych hodnôt“, ktoré magazín zastáva, no otvorená spoločnosť sa podľa nej nedá vytvoriť tým, že sa budeme baviť len s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi. „Požiadali sme ho, aby sa zúčastnil, pretože jeho populistický nacionalizmus má vážne dôsledky na dnešnú politiku.“

Tommy Vietor, americký komentátor a podcaster, napísal, že prípadná účasť Bannona na festivale „je veľkým sklamaním pre milióny ľudí, ktorí si kupujú a potom nečítajú New Yorker“.


Facebook a Twitter vypovedali, Google neprišiel

Prevádzková riaditeľka Facebooku Sheryl Sandbergová a šéf Twittera Jack Dorsey pred americkým senátom. Foto: AP

Manažéri Facebooku a Twittera vypovedali pred americkým senátom. Hlavnou témou malo byť možné manipulovanie verejnosti a spôsoby, ako sa tomu snažia sociálne siete zabrániť. Z takmer trojhodinového vypočúvania sme vybrali tri veci, ktoré o ňom treba vedieť.

Prvá: Hoci mali vypovedať aj šéfovia Googlu, neprišli. Firma ponúkla, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo MediabrífingMediaBrífing

Svet

Teraz najčítanejšie