Denník N

Newsfilter: Ak sa Kažimír nerozhýbe, budú čínske clá jeho Vietnamom

1. Podvodné znižovanie cla nás môže stáť 300 miliónov. 2. Danko vymýšľa novú daň. 3. Saková upokojuje ochrankárov.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Udalosti dňa vybral a okomentoval Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Slovenskí colníci pomáhali k stámiliónovým podvodom s čínskym tovarom

V rokoch 2013 a 2014 patrili niektoré slovenské colnice k miestam, kde si medzinárodný zločin vo veľkom a systematicky znižoval clo pri dovoze tovaru z Číny do Európskej únie. Ukazujú to informácie z Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF).

Slovenská vláda vie o vyšetrovaní OLAF-u minimálne rok, finančná správa o probléme vedela najmenej štyri roky, teraz len časť informácií prenikla na verejnosť.

Finančná správa to vo svojom stanovisku nepriamo priznáva tiež. Rozporuje skôr len detaily zistení OLAF, podľa ktorého prišla Únia a Slovensko o 300 miliónov eur (podrobne v texte Mira Kerna).

Princíp bol jednoduchý: hodnota tovaru sa dramaticky podceňovala, preto sa z neho platilo aj dramaticky nižšie clo. Rozdiely a preclievané objemy boli také veľké, že slovenským colníkom muselo byť na mnohých úrovniach jasné, že ide o podvod.

Po roku 2014 sa táto kriminálna činnosť zrejme obmedzila, no minimálne dva roky musela fungovať aj s vedomím vysokých funkcionárov colníkov.

Riaditeľom finančnej správy bol celý ten čas nominant Kaliňákovho bratislavského Smeru František Imrecze.

Určite bude hovoriť, že on vlastne situáciu zachránil a podvody sa stopli. Možno ešte skúsi znova rozprávať, že na vine je vlastne Mikloš, lebo na finančnej správe pokazil informačný systém.

Minister financií Peter Kažimír možno znova skúsi Imreczeho klasicky brániť tým, že v konečnom dôsledku sa za jeho riadenia daniarov a colníkov napokon veci zlepšovali, nie zhoršovali.  

Tu však ide o škodu 300 miliónov, ktorú za určitých okolností môže Európska komisia od Slovenska spätne vymáhať. Ak Kažimír nechce

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Colné podvody

Iné podcasty Denníka N

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie