Čo nám usmievajúci sa agenti zo Salisbury hovoria o ruskej tajnej službe GRU?

Radi idú do rizika, neradi si nechávajú ujsť príležitosť a bola by chyba považovať ich za amatérov, tvrdia experti o ruskej vojenskej rozviedke.
Hovorí sa jej GRU, v preklade z ruštiny Hlavná rozviedková správa. O obávanej ruskej vojenskej spravodajskej službe, ktorá sa dnes volá jednoducho Hlavný direktorát, sa hovorí už dlho.
Podľa americkej tajnej služby s hackermi zaútočila na americkú prezidentskú kampaň v prospech Donalda Trumpa, jej človek podľa investigatívneho projektu Belingcat riadil operáciu okolo raketového systému Buk, ktorý zostrelil let MH 17 nad Donbasom, a tím agentov GRU sa údajne snažil o prevrat v Čiernej Hore, ktorá sa stala členom NATO.
The Times im tiež pripísali atentáty či hackerské útoky na Ukrajine, kurdskú kampaň v Turecku, hacknutie emailov prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona, ako aj francúzskej televízie TV5 Monde či napojenie na žoldnierov kontroverznej spoločnosti Vagner v Sýrii, útok na počítače v Južnej Kórei alebo zabitie čečenského disidenta v Katare.

Ako geniálni rozpoznávači tvárí pomohli odhaliť ruských špiónov s novičkom
Dvojica agentov GRU najnovšie podľa britských vyšetrovateľov a premiérky Theresy Mayovej stála za útokom nervovým jedom v anglickom meste Salisbury s cieľom zabiť bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa.
GRU podľa komentára agentúry Bloomberg na seba pritiahla viac pozornosti, ako by malo byť Kremľu milé.