Denník N

Bojíte sa, že stratíte kondičku za každý vynechaný tréningový deň? Potom ste rizikový športovec

Foto - Flickr.com/Giorgio Minguzzi
Foto – Flickr.com/Giorgio Minguzzi

Mnohí amatérski športovci trénujú v duchu no pain, no gain, lenže tento prístup pochádza od reklamných partnerov profesionálnych líg a pre amatérov znamená vysoké riziko zranení.

Píše Amanda Loudinová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Keď 57-ročná Janet Shermanová trénovala minulú jeseň na polmaratón, zacítila bolesť v pravej nohe a v ľavom chodidle. Diagnóza: presilený stehenný sval a plantárna fascitída, teda takzvaná bežecká päta.

Janet si musela kúpiť vložky do topánok a prejsť na iný typ tréningu. Až prednedávnom si táto učiteľka z Wyomingu mohla povedať, že sa už opäť cíti dosť dobre na to, aby sa vrátila k tréningom. Rozhodla sa však, že už bude pretekať na kratšej – desaťkilometrovej trati.

V deň pretekov ju začalo trápiť chodidlo už krátko po štarte. Po dvoch tretinách pretekov už vedela, že by mala odstúpiť. „Naozaj to bolelo, ale zaťala som sa a dobehla som až do cieľa. Potom som ledva dokázala chodiť,“ povedala.

Tým, že z pretekov nedokázala odstúpiť, čakala ju nútená mesačná prestávka od jej obľúbeného športu. „Keď si raz zaumienim, že niečo dosiahnem, tak to jednoducho urobím,“ vraví. „Teraz však ľutujem, že niekedy nedokážem vypnúť.“

Risk nie je zisk

Pre nešportujúcich ľudí môže byť zložité pochopiť Shermanovej prístup. No pre amatérskych športovcov, ktorí sa cez víkendy menia na bojovníkov, čo posúvajú svoje hranice aj napriek bolesti, je to známa pesnička.

„Spoločnosť ako taká dnes športuje aktívnejšie než kedykoľvek predtým,“ vraví Adrienne Langelierová, športová terapeutka z Texasu. „No zároveň sa v nej prejavuje mentalita, ktorá ľuďom nedovolí dopriať si ani jeden deň oddychu.“

To sa podľa profesora Marka Cucuzzellu z univerzity v Západnej Virgínii musí zmeniť. „Zabudnime na porekadlá ako ,no pain, no gain (žiadna bolesť, žiadny zisk)‘. Príliš dlho sme uctievali tento spôsob myslenia, ale už je to neudržateľné,“ tvrdí.

Cucuzzella si myslí, že trend „ísť cez bolesť“ priniesla pred pár desaťročiami americká

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Radíme športovcom

Teraz najčítanejšie