Denník N

Newsfilter: SNS sa od rána tak darilo, že Danko radšej zrušil tlačovku

Martina Lubyová, ministerka školstva. Foto - TASR
Martina Lubyová, ministerka školstva. Foto – TASR

Nebojte sa, nič nebudeme platiť, odkázal Fico k colným podvodom. Danko sa radšej ani neukázal. Dokumenty ukazujú, ako sa na NAKA zahladzovali Kočnerove problémy.

Vybral a okomentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Kým Imrecze hasil škandál Ficovej vlády, Fico riešil Radičovú

Keď v pondelok novinár zahraničnej agentúry oslovil Roberta Fica na tlačovke „pán premiér“, bol to len nešťastný omyl, ktorý však presne pomenoval dojem, o ktorý sa pán poslanec a predseda Smeru usiluje. V deň, keď sa na Smer a SNS sypali tri prúsery ako svet, sa Robert Fico tváril, akoby sme boli v roku 2010, nadával na Radičovej vládu a predstavoval sociálne balíčky.

Zjavne dúfa, že ľudia majú už po krk všetkých káuz – veď sa v nich aj tak nedá vyznať a navyše, žiadna nie je uzavretá – a radšej chcú počuť o obedoch a autobusoch zadarmo. A to sú veci, ktoré vie najlepšie zo všetkých sľubovať Fico.

A tak dnes Pellegriniho neukázal a tváril sa, akoby problémy s colníkmi, so SAV-kou či s Hoľkom boli podružnými záležitosťami nehodnými pozornosti Roberta Fica. Premiér-nepremiér, hlavne som pán Istota.

Neotravujte s colníkmi. V tomto duchu teda hovoril o dôchodkovom strope, o obedoch zadarmo a že ako úspešne sa ujali vlaky zadarmo. Keď akoby náhodou dostal od TA3 otázku, čo bude ďalším tromfom Smeru, sľúbil aj autobusy zadarmo.

Až keď sa dostali k slovu aj serióznejšie médiá, musel sa Fico vyjadriť aj k colnej kauze a urobil to s premiérskym nadhľadom: odhalenia OLAF-u, podľa ktorých sa na Slovensku podvodne preclieval čínsky tovar hlboko pod cenu, sú podľa neho problémom starým a dávno vyriešeným a vôbec nie slovenským, keďže sa s čínskym tovarom podvádzalo aj v ďalších krajinách vrátane Veľkej Británie.

A čo sa týka hrozby 300-miliónovej pokuty, tej sa Fico vysmial: „Viete, koľkokrát už sme mali všeličo platiť a nikdy sa nič neplatilo.“

Neplatí Londýn, nebudeme ani my. V skutočnosti má Fico zrejme pravdu, keď hovorí, že problém už je vyriešený a že nebudeme musieť platiť pokutu. Problém sa vyriešil už v roku 2014, a to tak, že prišiel OLAF a povedal, ako majú naši colníci naceňovať čínsky textil, aby sa ďalej nemohlo podvádzať v takých obrovských objemoch. A naozaj, ďalej sa nepodvádzalo.

Pokutu za to, že naše úrady roky tolerovali, ak nie spoluorganizovali, podvody v stovkách miliónov, asi nedostaneme už len preto, že pri dnešných vzťahoch Únie a Británie si ťažko predstaviť, ako by Brusel pýtal od Londýna miliardu. Slovensko sa na tomto politickom prižmúrení očí len zvezie – keď nemusel platiť jeden, nemusí nikto.

Imrecze je v pohode. Lenže hlbšiu pravdu Fico zamlčal. A tá hovorí, že bez účasti – či pasívnej, alebo aktívnej – našich colných úradov by tu čínska mafia nemohla podvádzať v takom rozsahu.

Pravda je aj to, že za colníkov zodpovedal človek Smeru František Imrecze, hoci sa dnes tváril, akoby to bol on, kto zastavil šialené praktiky na colných úradoch.

Imrecze najneskôr v roku 2014 vedel, čo sa mu dialo v rajóne, a nad faktom, že sa len tak medzičasom vyparilo tristo miliónov, si vôbec nelámal hlavu, akurát spochybňoval výšku tej sumy.

Podobne zniesol aj fakt, že za to nebol nikto potrestaný, iba čo sa kompetentní úradníci odvtedy kompletne povymieňali.

Z manažérskej pohody zatiaľ Imreczeho nedostal ani minister financií Peter Kažimír – svojho podriadeného, ktorý viedol štátnu inštitúciu v čase, keď umožnila historicky rekordný colný podvod, potrestal tak, že bude musieť prísť do parlamentu na výbor vysvetliť veci.

Okrem toho sa dnes ukázalo ešte aj to, ako dôsledne polícia pod vedením Smeru kryla prúsery Mariana Kočnera a s akým pokojom koaličný partner Smeru devastuje vedu aj obranu. Lenže k tomu sme dnes nepočuli hovoriť ani jedného z dvoch našich premiérov.

2. Whistleblower, utrhnutá ministerka a zrušená tlačovka

Keď v pondelok doobeda poslala tajomníčka Andreja Danka médiám pozvánku na jeho tlačovku, omylom pripojila do mailu interný stranícky dokument. Vzápätí preto poslala ďalší e-mail so správnou prílohou, po ktorom nasledoval tretí, v ktorom redakcie vyzvala, aby zlý dokument vymazali zo svojich počítačov, pretože je súkromný. A nakoniec poslala štvrtú správu s informáciou, že ohlásená tlačovka Andreja Danka vôbec nebude.

Ťažko povedať, či sa chcel Andrej Danko len tak

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie