Denník N

Teoretický fyzik Vladimír Bužek: Chaos okolo SAV hovorí našim vedcom vo svete, aby sa nevracali

Teoretický fyzik Vladimír Bužek. Foto - TASR
Teoretický fyzik Vladimír Bužek. Foto – TASR

Významný vedec v utorok ráno vyzval ministerku školstva Martinu Lubyovú, aby rezignovala. Neschopnosť riešiť administratívny spor berie ako zlyhanie celej vedeckej komunity, vrátane seba.

Vladimír Bužek (61) pracuje na Fyzikálnom ústave Slovenskej akadémie vied. Venuje sa kvantovej fyzike a patrí do slovenskej vedeckej špičky. Je viacnásobným držiteľom titulu Vedec roka, držiteľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy, prednáša na zahraničných univerzitách a je aj laureátom írskej Waltonovej ceny a Humboldtovej ceny v Nemecku.

V akej atmosfére momentálne v akadémii vied pracujete?

Snažím sa pracovať v bežnom režime, doteraz som sa spor okolo transformácie ústavov Slovenskej akadémie vied snažil ignorovať. Stále si myslím, že ide o technický a administratívny problém, ktorý by sa pri dobrej vôli a snahe pomôcť slovenskej vede dal vyriešiť. Nie som človek, ktorý rád vstupuje do konfliktov. Žiaľ, situácia sa vyhrocuje natoľko, že – ako sa zdá – náš ústav bude musieť do konca roka ako novovzniknutá verejná výskumná inštitúcia zaniknúť. V tom vidím problém.

Čiže problém je, že ako vedec ste sa dostali do toho, že namiesto podpory z vedenia akadémie a rezortu ste sa ocitli uprostred administratívneho sporu.

Presne tak. Mám chuť zakričať spolu s Archimedom „Noli tangere circulos meos!“, teda „Nerušte moje kruhy!“ Nie som právne vzdelaný človek, nedokážem interpretovať zákon, najmä ak sa na jeho interpretácii nevedia zhodnúť ani samotní právnici. Vnímam, že v celom spore chýba dobrá vôľa a spoločný cieľ, ktorým by mala byť kvalitná slovenská veda.

Komu tá dobrá vôľa chýba? Vedeniu akadémie, alebo ministerke školstva Martine Lubyovej?

Dobrá otázka. Dnes som pol hodiny telefonoval s pani ministerkou Lubyovou,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovenská akadémia vied

Slovensko

Teraz najčítanejšie