Denník N

Plastové znečistenie už ľudí prebudilo. Je na rade vyhadzovanie jedla? (+grafy)

Ľudstvo vyhodí tretinu jedla, čo vyprodukuje. Zdroj - OLIO
Ľudstvo vyhodí tretinu jedla, čo vyprodukuje. Zdroj – OLIO

Tretina všetkého vyprodukovaného jedla skončí v koši. „Nakupujte so zoznamom,“ radia experti.

Britská aktivistka Liz Goodwinová nedávno večerala v londýnskej reštaurácii, kde okrem iného ponúkali papierové slamky. Vtedy si uvedomila, ako rýchlo si ľudia, aspoň na Západe, uvedomili hrozbu plastového znečistenia planéty.

„Je neuveriteľné, ako rýchlo ľudia zmenili svoj postoj voči plastovému odpadu a upravili svoje správanie,“ napísala na blogu analytička z World Resources Institute.

„Čo keby sme zopakovalo tento rýchly prerod a vytvorili kľúčový moment pre ďalší urgentnú otázku plytvania – a to jedlom?“ spýtala sa v článku s názvom „Ľudia sa prebudili z plastového odpadu, je na rade vyhadzovanie jedla?“

Tretina jedla v koši

Plytvanie jedlom a potravinami je podľa nej rovnako urgentný globálny problém. OSN odhaduje, že ročne skončí v koši tretina všetkých vyprodukovaných potravín. To je presne 1,6 miliardy ton jedla, z toho 1,3 miliardy by sa stále mohlo zjesť.

Len pre porovnanie, je to desaťnásobok celkového množstva plastov, ktoré sme od roku 1950 vypustili do oceánov. (Samozrejme, vyhodené jedlo sa rozloží v prírode neporovnateľne rýchlejšie ako plasty a spôsobuje menšiu environmentálnu záťaž).

Zároveň to ukazuje, že Zem teoreticky nemá problémy nakŕmiť všetkých jej obyvateľov – a tak skoro ani mať nebude. Ak by sa toto plytvanie znížilo o polovicu, vznikol by prebytok potravín, ktorý by teoreticky nakŕmil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie