Denník N

Newsfilter: Vedcov nemáme za koho vymeniť, vyhoďme radšej Lubyovú

Ďalší smutný deň: Vedci prosili ministerku, aby odstúpila. Šéf finančnej správy vysvetľoval, že on za nevybrané clo nemôže, a na povrch vyplávalo, ako pacienti trpia aj v dôsledku sporov slovenských top lekárov.

Správy vybral a okomentoval Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Lubyová vyhrala, krajina prehrala

Spor medzi ministerkou školstva, vedy a výskumu a väčšinou slovenských vedcov najneskôr v utorok prekročil hranicu, za ktorou už nie je možný kompromis. V období, kým bude Martina Lubyová naďalej ministerkou, sa preto budú podmienky pre slovenskú vedu už len zhoršovať.  

Letný konflikt o transformácii ústavov Slovenskej akadémie vied vyhrala hlasovaním parlamentu v utorok večer ministerka. Rozbehnuté zmeny 48 ústavov sa vrátia na začiatok a ministerka zákonom zároveň získa právomoc ovplyvňovať ich ďalší osud.

Deje sa to v situácii, keď sú vzťahy vedcov a ministerky najhoršie možné. V utorok ráno vyzvali Lubyovú odstúpiť piati špičkoví vedci: teoretický fyzik Vladimír Bužek, seizmológ Peter Moczo, neurovedec Michal Novák, jadrový fyzik Martin Venhart a ústavný právnik Jozef Vozár.

Otvorene sa k nim v ten deň pridal aj bývalý minister školstva Juraj Draxler za Smer, ktorý v súčasnosti pracuje pre SAV.

Prijatím piatich signatárov výzvy sa do diskusie zapojil na obed aj prezident Kiska.

Pred parlament došiel poobede sprievod 500 protestujúcich vedcov.

Poslanci na ich názor nedali a 76 hlasmi vrátili transformáciu SAV do rúk ministerky za SNS. Koalícia sa v tej chvíli skladala aj z troch exposlancov Sme rodina. Naopak, proti boli aj poslanci Smeru Maďarič a Kamenický a poslankyňa Mosta-Híd Lucia Žitňanská.

Ministerka Lubyová tým zároveň zhodila zo stola kompromisy, ktoré medzi ňou a SAV koncom leta predbežne dohodol vicepremiér Raši (Smer).

Počas celého letného sporu sa nepodarilo zistiť, čo je vlastne cieľom ministerky, prečo napáda transformáciu ústavov SAV a s akým postupom by bola spokojná.

Ustálil sa tak názor, ktorý ako prvý verejne pomenoval exminister Draxler: hlavnou príčinou nezrozumiteľných sporov je povaha

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie