Mladí Slováci po neuveriteľnom závere porazili Island, rozhodol gól brankára v 94. minúte

Foto - TASR
Foto – TASR

Ešte pred nadstaveným časom bolo skóre nerozhodné 1:1. Slováci potom vyhrávali, Island vyrovnal a o výsledku rozhodla hlavička slovenského brankára.

Ak chce futbalová reprezentácia do 21 rokov postúpiť v roku 2019 na majstrovstvá Európy, utorkový zápas na Islande potrebovala vyhrať. Začala ho však veľmi zle.

Vavro v 13. minúte nepremenil penaltu a po góle Gudmundssona sme po 1. polčase prehrávali 0:1. Vyrovnania sme sa dočkali v 58. minúte po zásahu Bénesa a duel smeroval k remízovému výsledku. Záverečné minúty však všetko zmenili.

V momente, keď začal plynúť nadstavený čas, Vestenický hlavičkou poslal Slovensko do vedenia a stačilo nám vydržať posledné desiatky sekúnd. V 93. minúte však Sipľak v šestnástke fauloval a Gudmundsson z penalty vyrovnal na 2:2.

Mladí Slováci však rýchlo rozohrali a v úplnom závere získali rohový kop. Išlo o poslednú akciu zápasu a do pokutového územia súpera preto prišiel aj slovenský brankár Rodák, ktorý hlavičkou rozhodol.

Mladí Slováci sa vďaka výhre dostali v 2. kvalifikačnej skupine na druhú priečku, z ktorej majú šancu postúpiť na záverečný turnaj. Už istým víťazom skupiny je Španielsko.

Do konca kvalifikácie odohrajú Slováci ešte dva zápasy, 12. októbra nastúpia doma proti Estónsku a o štyri dni neskôr hrajú v Severnom Írsku.

Island – Slovensko 2:3 (1:0)

• Góly: 33. a 90.+3 Gudmundsson – 58. Bénes, 90. Vestenický, 90.+4 Rodák. ŽK: Thorsteinsson – Kadlec, Vestenický. Rozhodovali: Harkam – Witschnigg, Steinacher (všetci Rak.)
  • Island: A. Fridriksson – Sampsted, Andresson, Gunnarsson, F. Fridriksson – Thorsteinsson (58. Hauksson), Fridjónsson, Anderson (76. Haraldsson), Sigurdsson – Gudmundsson, Karlsson
  • Slovensko: Rodák – Kadlec, Vavro, Hancko, Sipľak – Herc (83. Vestenický), Káčer (78. Fábry), Bénes – Jirka (83. Špalek), Mráz, Haraslín

Futbal môžete robiť dlho, toto zažijete raz

„Bol to úžasný zápas. Futbal môžete robiť, ako dlho chcete, ale zažijete to možno raz,“ vravel po stretnutí tréner reprezentácie do 21 rokov Adrián Guľa.

„Úžasný výkon chalanov, nezlomná vôľa, nepoložili ich všetky negatívne veci, ktoré sa udiali v stretnutí. Fantastické striedanie Vestenického, Fábryho, takto by malo fungovať mužstvo. Chlapcom ďakujem za takýto zážitok, bol to neskutočný zážitok. Zostali sme v hre,“ dodal.

Slováci sú v 2. kvalifikačnej skupine na druhej priečke, pred tretím Severným Írskom, ktoré v utorok zdolalo Španielsko 2:1, majú jednobodový náskok.

Radosť po zápase

Priebeh zápasu

Slováci sa pri úvodných akciách nedostali do zakončenia, no podarilo sa to domácim. V 9. minúte musel brankár Rodák zasiahnuť po hlavičke Karlssona.

Prvú vyloženú príležitosť mali Slováci z jedenástky, ktorú hlavný rozhodca odpískal po zákroku Thorsteinssona na Haraslína. Kapitán Vavro ju však v 13. minúte nepremenil, brankár A. Fridriksson vystihol jeho pokus.

Na opačnej strane len tesne minul slovenskú bránku Anderson, ktorý z pravého krídla unikol obrancom. A. Fridrikssona zamestnal na konci protiútoku Mráz, ktorý neskôr trafil po prihrávke Jirku bočnú sieť. Rovnako ako Anderson mal po vyše polhodine hry veľa priestoru aj Gudmundsson a nedôraznú defenzívu hostí využil na otvárací zásah. Islandský kapitán rozbehol aj ďalší útok, F. Fridriksson poslal z ľavej strany nebezpečný center do pokutového územia SR.

Domáci ponúkli súperovi šancu na vyrovnanie nepresnou rozohrávkou, zachytil ju Jirka, s jeho tečovaným pokusom si poradil A. Fridriksson. Pred prestávkou Mráz nezužitkoval center do tesnej blízkosti bránky, opäť zakročil A. Fridriksson.

Tím SR 21 sa ihneď po zmene strán snažil o vyrovnanie, no zároveň otvoril súperovi priestor na protiútok. Kadlec zastavil zabiehajúceho Gudmundssona iba faulom, vyviazol so žltou kartou.

Mráz sa v 54. minúte po ďalšom centri ešte nepresadil, ale o štyri minúty neskôr vyrovnal Bénes, keď sa individuálne uvoľnil a strelou ľavačkou prekonal islandského brankára – 1:1.

Ani jedno z mužstiev nedohrávalo na remízu, dvadsať minút pred koncom riadneho hracieho času boli k zmene stavu bližšie domáci, Karlsson po prihrávke sprava neusmernil loptu na bránku.

V 79. minúte pustili Slováci ku strele Gudmundssona, Rodák s námahou zabránil gólu. Živelné záverečné minúty dopriali príležitosť tiež Slovákom, Mráz hlavičkoval do žrde. A. Fridriksson zlikvidoval ďalší Mrázov pokus aj hlavičku striedajúceho Špaleka.

V 90. minúte vyšla spolupráca striedajúcich Fábryho s Vestenickým, druhý menovaný poslal hlavou SR do vedenia.

V nadstavenom čase fauloval Sipľak v šestnástke, Gudmundsson premenil jedenástku a svojím druhým gólom v zápase vyrovnal.

Ani to však nebolo všetko, Fábryho pokus vyškriabal A. Fridriksson. Slováci získali roh, na ktorý prišiel aj brankár Rodák, a práve on hlavičkou rozhodol o výsledku. (tasr)