Denník N

Hudba naozaj lieči, Mozartove skladby sa osvedčili ako účinná terapeutická metóda pre deti s epilepsiou

Foto - Flickr.com/Paul Hudson
Foto – Flickr.com/Paul Hudson

Počúvanie hudby je pre náš mozog prospešné. Nie je až také dôležité, čo počúvame, ale či sa nám to páči.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Všetko sa vraj začalo Veľkým treskom. Taký veľký tresk musel so sebou priniesť aj poriadny rámus. A to už je predsa hudba. Vedci sa dokonca pokúsili rekonštruovať, ako asi znela – hotový industriál, ktorý predbehol svoju dobu.

Vraj aj Ilúvatar, keď tvoril Ardu, začal hudobnou témou. Aspoň tak o tom píše Tolkien. A evanjelista Ján zasa zaznamenal, že na počiatku bolo Slovo. Ak to zhrnieme, môžeme povedať, že na počiatku bola Pieseň.

Dobre, pieseň možno nebola na počiatku sveta. Ale určite bola na počiatku ľudských dejín. Človek si ju jedného dňa vymyslel, povedzme, že nejakú trávnicu, asi tak ako vynašiel oheň, alebo mu vyskočila priamo z hlavy ako Pallas Aténa, a potom si už žila vlastným životom. Ale človeka neopustila.

Pomáhala mu v každom čase, zvlášť v nečase, zohrievala ho, tiež ako ten oheň, a liečila ho. Veď Apolón, grécky boh hudby, ktorý hrával na lýre, bol zároveň aj bohom lekárstva. A lýrou liečil aj starozákonný Dávid vystresovaného Saula.

K masáži srdca sa hodí Bee Gees

To sú len báje, mohli by ste povedať. Ale pozor! Liečivý vplyv piesní je aj vedecky podchytený. A ukazuje sa, že piesne nám dokonca zachraňujú životy. Aj keď nie všetky. Vo vedeckom časopise British Medical Journal o tom vyšiel svojho času aj editoriál. Podľa dlhodobých vedeckých pozorovaní vybrali autori spomínaného článku niekoľko naozaj zdraviu prospešných piesní.

Napríklad, Wake Me Up Before You Go-Go! od Georgea Michaela obľubujú anestéziológovia a púšťajú ju pacientom pri preberaní sa z narkózy. Pri zaspávaní im zasa najradšej púšťajú Comfortably Numb od skupiny Pink Floyd s jedným z najkrajších gitarových sól histórie. Chirurgovia radi operujú pri piesni Smooth Operator od Sade.

Ale najväčší hit medzi život zachraňujúcimi skladbami je pieseň s príznačným názvom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie