Denník N

Bol príliš neutrálny, jednotu oceňujeme. Čo hovoria na Junckerov prejav slovenskí politici

Predseda Európskej komisie v stredu predniesol svoj štvrtý prejav o stave Únie. Prinášame reakcie slovenských europoslancov.

Monika Beňová, europoslankyňa, Smer

Prejav predsedu EK Junckera vyznel veľmi neutrálne a v porovnaní s jeho inými prejavmi o stave Európskej únie sa väčšia časť venovala skôr všeobecnému hodnoteniu jednotlivých politík, ale bez ambicióznejších plánov v spojení so záverom tohto volebného obdobia.

Naznačil síce svoju predstavu presadiť väčšinové hlasovanie napríklad v oblasti zahraničnej politiky Európskej únie alebo daňovej politiky, chýbali však konkrétne časové ciele, ako aj konkrétnejšia podoba takýchto návrhov. Sociálnej politike sa venoval iba dvoma vetami a očakávala by som, že Európska komisia po tom, čo pre ochranu trhov ekonomicky vyspelejších členských štátov Európskej únie v spolupráci s Európskym parlamentom a Radou prijala smernice o vysielaných zamestnancoch, začne bezodkladne pracovať na podobnom legislatívnom projekte, ktorý by sa týkal rovnakých miezd zamestnancov v rovnakých podnikoch naprieč členskými štátmi Európskej únie.

Takisto sa iba okrajovo venoval otázke zamestnanosti mladých, ktorá sa v niektorých krajinách stáva už veľmi dôležitou témou, keďže mladí ľudia po ukončení školy ťažko získavajú relevantné pracovné miesta.

V oblasti azylovej a migračnej politiky chýbal apel jeho ako predsedu Európskej komisie na Radu, aby sa konečne vyjadrila, ako chce naložiť s reformou Dublinského dohovoru, ktorá leží na Rade už takmer rok. Predpokladám, že nešlo o jeho posledné vystúpenie a že sa ešte pokúsi využiť priestor na zasadnutiach pred voľbami do Európskeho parlamentu, kde urobí aj celkový odpočet piatich rokov práce Európskej komisie pod svojím vedením.

Richard Sulík, europoslanec a predseda SaS

Napriek všetkej mojej kritike, aj napriek mojim výhradám voči Junckerovi osobne, konštatujem, že EÚ je dnes v lepšom stave, ako bola pri jeho nástupe. Sčasti za to môže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie