Denník N

Orbána nepodržali členovia jeho frakcie, Maďarsku hrozia sankcie od EÚ

Viktor Orbán v Európskom parlamente. Foto - TASR/AP
Viktor Orbán v Európskom parlamente. Foto – TASR/AP

Európsky parlament sa obáva o princípy právneho štátu v Maďarsku. Odporučil, aby Únia začala konanie voči Orbánovej vláde.

Maďarsku hrozia sankcie od Európskej únie. Rozhodol o tom Európsky parlament, ktorý hlasoval o rezolúcii, podľa ktorej je v Maďarsku jasné riziko vážneho porušenia hodnôt EÚ.

Správa, ktorú mala na starosti holandská europoslankyňa Judith Sargentiniová, spomína obavy až v dvanástich oblastiach. Sú medzi nimi sloboda prejavu, akademická sloboda, súdnictvo, práva menšín, migrantov aj korupcia.

Sargentiniová v rozprave v Štrasburgu povedala, že situácia v Maďarsku sa za posledné mesiace nezlepšila, hoci parlament na ňu už v minulosti upozorňoval, a preto by Únia mala konať.

Do Štrasburgu v utorok prišiel aj maďarský premiér Viktor Orbán. Vyhlásil, že správa znevažuje dôstojnosť maďarského národa, a označil to za facku demokracii.

„Maďarsko bojovalo za slobodu a demokraciu. Teraz ho odsudzujú tí, ktorí dostali demokraciu do vienka. Bez ohľadu na to, aké rozhodnutie prijmete, my sa nenecháme vydierať a budeme prijímať vlastné rozhodnutia,“ povedal Orbán.

Tvrdil, že v správe je 37 faktických chýb. Maďari zverejnili aj dokument, v ktorom na chyby upozorňovali.

Väčšina europoslancov mu nedala za pravdu. Za výzvu, aby EÚ voči Maďarsku spustila konanie podľa článku 7, bolo 448 poslancov. Proti hlasovalo 197 zástupcov členských štátov, zdržalo sa 48 europoslancov. Na schválenie bolo treba dvojtretinovú väčšinu.

Päť europoslancov zo SR hlasovalo proti prijatiu správy, ďalší piati sa zdržali, za boli traja.

Čo čaká Maďarsko?

Európsky parlament vôbec prvýkrát vo svojej histórii vypracoval správu o tom, či je alebo nie je potrebné voči jednému z členských článkov začať konanie. Konanie podľa článku 7 už pre súdne reformy beží vo vzťahu k Poľsku, v tomto prípade ho však iniciovala Európska komisia.

Europarlament hlasovaním vyzval členské štáty, aby sa zaoberali situáciou v Maďarsku. Tie budú rozhodovať o tom, čo bude ďalej. Na to, aby sa voči Maďarsku spustili preventívne opatrenia, je potrebná

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viktor Orbán

Teraz najčítanejšie