Denník N

Politické gestá našu pitnú vodu neochránia

Ak jed zo skládky Dimitrovky neprekáža ľuďom, ktorých ohrozuje, nebude prekážať ani Ficovej vláde.

Ministerstvo vnútra má čiastočne pravdu, že za ohrozenie podzemných vôd pod svojimi domami a za otrávený obsah vlastných studní nesú zodpovednosť aj majitelia týchto nehnuteľností. Aj keď inak, než si to ministerstvo myslí.

Takmer dvadsať rokov je potvrdené, že skládka bývalej Dimitrovky trávi podzemné vody v okolí a ohrozuje mimoriadne vzácnu a potrebnú zásobáreň pod Žitným ostrovom. Ak to však neprekáža ľudom, čo majú jed priamo na dvore a pácujú si v ňom zeleninu, prečo by to malo prekážať politikom a úradníkom, ktorí by s tým mali niečo urobiť. Ficove vlády urgentne riešia len to, z čoho má prospech stranícka klientela, alebo reagujú na rozhorčenie zdola, ktoré ohrozuje ich popularitu a zotrvanie pri moci.

Jedovatá skládka nie je problémom len tejto vlády, ale v podstate všetkých vlád samostatného Slovenska – o tom, čo sa ukrývalo do zeme, sa vedelo už pred novembrom. Od roku 2008, odkedy sú o hrozbe presné informácie i konkrétne návrhy riešenia, však mal životné prostredie väčšinou na starosti Smer, alebo koaličný partner, ktorému to Smer dovolil.

Zodpovednosť Fica a spol. obzvlášť kričí pri porovnaní s tým, čo o ochrane vôd hlása a čo v skutočnosti robí.

Presadenie ochrany vody do ústavy bola politická reklama, ktorá nič ani nechcela riešiť. Ako reklamný ťah len mala prekryť, že inak vláda nič nerobí, a dokonca ničí i to, čo sa robiť začalo. Bez riadneho odôvodnenia a náhrady napríklad zrušila projekt hrádzok z čias premiérky Radičovej, ktorý bol – napriek nedostatkom – pre ochranu vody a jej uchovávanie na Slovensku stokrát užitočnejší než zmena ústavy či prehadzovanie si zodpovednosti za skládku, ktorú nakoniec aj tak bude musieť sanovať štát.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie