Denník N

Prečo sa Žitňanská a Sulík zdržali a prečo bol Kukan za? Europoslanci vysvetľujú, ako hlasovali o kritickej správe o Maďarsku

Maďarská vláda ani zďaleka nie je pre EÚ takou hrozbou ako zdeformovaná podoba demokracie, akú nám prezentuje ľavicový liberalizmus, hovorí Branislav Škripek.

Európsky parlament prvýkrát v histórii v stredu hlasoval o tom, či odporučí, aby sa voči Maďarsku začalo konanie pre riziko ohrozenia hodnôt EÚ.

Europoslanci kritickú správu schválili, za bolo 448 poslancov. Medzi nimi boli traja zástupcovia Slovenska, ďalších päť hlasovalo proti, piati sa zdržali. Požiadali sme ich, aby svoje hlasovanie vysvetlili.

Ivan Štefanec, KDH (hlasoval za)

Režim, ktorý Viktor Orbán v Maďarsku zavádza, sa vzďaľuje základným hodnotám, na ktorých je Európska únia postavená. V Maďarsku je potláčaná sloboda tlače, akademická sloboda, mimovládny sektor aj opozičné aktivity. Maďarsko je najhoršie v chybovosti čerpania eurofondov, ako aj v korupčných vládnych eurofondových kauzách.

Vládnúca strana postupne vytvára štát v štáte a ovláda značnú časť hospodárstva. Proklamovaný boj proti nelegálnej migrácii a za záchranu Európy bledne tvárou v tvár správam o predávaní maďarského (a teda aj európskeho) občianstva osobám napojeným na terorizmus či ruské tajné služby.

Jana Žitňanská, NOVA (zdržala sa)

Pri hlasovaní som sa zdržala. Som presvedčená, že je životným záujmom Slovenskej republiky, aby celý náš región bol súčasťou EÚ. A tiež že EÚ, ako aj SR, dokáže zaistiť rozvoj a prosperitu pre našich občanov, len ak budeme spoločne chrániť základné princípy slobody a demokracie, na ktorých je EÚ založená.

Mne jednoznačne záleží na stave demokracie, dodržiavaní princípov právneho štátu, postihovaní korupcie či slobode médií. Aj preto s obavami sledujem vývoj u nášho suseda v tejto oblasti. Zároveň som však presvedčená, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Teraz najčítanejšie