Denník N

Indická kresťanka: Škoda, že s európskym jedlom Indovia nepreberajú aj európske myšlienky

Sherin Asha Devanantham prišla na Slovensko na pozvanie ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi v rámci kampane Sila dalitských žien. Foto - ACN Slovensko
Sherin Asha Devanantham prišla na Slovensko na pozvanie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi v rámci kampane Sila dalitských žien. Foto – ACN Slovensko

Sherin Asha Devanantham pochádza z hinduistickej Indie, no ona sama je z najnižšej kasty a kresťanka. Ľudí ako ona v jej krajine diskriminujú a utláčajú.

Kým v Európe je kresťanstvo väčšinovým náboženstvom, v Indii ho vyznávajú len asi dve percentá Indov, čo je necelých 30 miliónov ľudí. Aktivistka za práva indických kresťanov a kresťaniek Sherin Asha Devanantham prišla na Slovensko porozprávať o tom, ako sa žije v krajine, kde ľudia prestupom z hinduizmu na kresťanstvo strácajú viaceré výhody.

Kedy ste sa stali kresťankou?

Keď Briti prišli do Indie kvôli čajovým plantážam, moji predkovia u nich pracovali. Tak sa zoznámili s kresťanstvom.

Kedy to bolo?

Koncom devätnásteho storočia. Ja už som sa narodila ako kresťanka.

V čom je iný život kresťanov v Európe a v Indii?

Kresťania sú v Indii menšinou a kresťanstvo je vnímané ako cudzie náboženstvo. V Európe je to jedno zo základných náboženstiev a kresťania tu majú slobodu. V Indii nemáme množstvo práv, ktoré hinduistom dáva samotný štát. A po prijatí zákona o menšinách ich máme ešte menej.

Napríklad aké práva?

V indických školách existuje takzvaný rezervačný systém. To znamená, že v školách sú rezervované miesta pre rôzne náboženstvá a kasty. V Indii majú kresťania napríklad menej voľných miest v školách.

V Indii boli hinduisti vždy vládnucou kastou, mali v rukách veľkú moc. Potom sa stáva, že ak je nejaká kresťanka znásilnená alebo ju súdia, tak sa z toho nestane veľká téma v médiách, pretože kresťania sú minoritou.

Mení sa to?

Ani nie. Od roku 2014 máme vo vláde hinduistických extrémistov. V krajine existuje aj undergroundové hnutie, ktoré sa usiluje o to, aby boli všetci Indovia hinduisti, aby mali jeden jazyk, jedno náboženstvo, jedného boha. Chcú dostať moslimov a kresťanov preč z Indie. Je pre nich veľmi jednoduché bojovať proti kresťanom, pretože sme menšinou. Tvrdia, že ak vyznávame cudzie náboženstvo, máme odísť z Indie.

Odchádzajú preto kresťania z Indie?

Áno. Ale stále ich v Indii žije pomerne veľa a ich počet sa dokonca zvyšuje. Raz keď človek konvertuje na kresťanstvo, už ho nezmení.

Prečo?

Pretože veria v Krista. A možno nebudú chodiť každú nedeľu do kostola, ale svoju vieru si budú nosiť v sebe. V súčasnosti niektorých kresťanov nútia stať sa opäť hinduistami, aby ukázali, že India je hinduistická krajina.

Sú kresťania v Indii silnou komunitou, alebo ide najmä o jednotlivcov?

Kresťania sa navzájom vedia podporiť. Napríklad poskytujú školné pre chudobných kresťanských študentov, dievčatá alebo chudobné kasty. Okrem toho majú aj svoj vlastný ekonomický program, ktorý kresťanom v Indii pomáha.

Aký je rozdiel medzi bežným kresťanom a dalitským kresťanom v Indii?

V Indii stále funguje kastový systém. A keď hinduisti konvertovali na kresťanstvo, preniesli si doň aj kastový systém. Dalitovia sú najnižšia kasta.

Takže aj kresťania sa v Indii delia na kasty?

Áno, hoci nie všetci. Kresťania sa učia, že pred Kristom sú si všetci rovní a nemali by sa deliť do kást. Ale keď konzervatívni hinduisti konvertujú na kresťanstvo, nesú si kasty so sebou. Ja som však presvedčená, že kresťanstvo nepozná kasty a nie je tam pre ne miesto. No ak na kresťanstvo prestúpia ľudia z vyšších kást, chcú si ich zachovať.

Prečo chcú ľudia v Indii prestúpiť na kresťanstvo? Čím je pre nich zaujímavé?

Na kresťanstvo ľudia konvertujú napríklad preto, že sa im páči

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie