Denník N

Prečo meníte zákony cez „prílepky“? pýta sa opozícia. Len vo štvrtok sa to stalo trikrát

Foto – SITA/Marko Erd
Foto – SITA/Marko Erd

Bývalá ministerka spravodlivosti Žitňanská si myslí, že je len otázka času, kedy sa niekto pre taký „prílepok“ obráti na Ústavný súd.

Poslanec Smeru Erik Tomáš pobúril vo štvrtok časť opozičných poslancov, keď navrhol, aby sa vianočné dôchodky zvýšili cez nesúvisiaci zákon o sociálnych službách.

„Prečo toto robíte?“ okamžite sa ho spýtal Jozef Mihál (Spolu). Opozičný politik nerozumie tomu, prečo to neurobili cez novelu zákona o vianočných dôchodkoch a včas.

Mihál pripomenul, že podobný scenár sa v ten istý deň udial aj pri zákone, ktorým chcel Most-Híd sprehľadniť stanovenie dôchodkového veku. Mihál zákon nepodporil, aj keď pôvodne chcel a návrh koaličnej strany chválil, no na poslednú chvíľu do zákona jeho predkladatelia prilepili inú nesúvisiacu zmenu, ktorá umožní oddlžovanie nemocníc.

Také „prílepky“ k nesúvisiacim zákonom, ako to poslanci volajú, sa dejú pravidelne napriek tomu, že to zákon o rokovacom poriadku nedovoľuje. Podľa rokovacieho poriadku sa do zákona nemôže doplniť úprava, ktorá s ním obsahovo nesúvisí.

Tri príklady zo štvrtka

Len vo štvrtok to boli tri prípady, kedy koaliční poslanci chceli meniť jeden zákon cez iný, nesúvisiaci, o ktorom sa práve rokovalo.

Napríklad pri zákone o omamných látkach,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie