Denník N

Štvordňový pracovný týždeň môže fungovať. Test na Novom Zélande ľudí potešil a firmu nepoškodil

Štvordňový pracovný týždeň si zamestnanci chválili. Ilustračné foto - Fotolia
Štvordňový pracovný týždeň si zamestnanci chválili. Ilustračné foto – Fotolia

Ľudia v kancelárii robia produktívne menej ako tri hodiny denne, tvrdí nedávny britský prieskum.

Presne 150 rokov od svojho vzniku odbory v Británii znova oprášili revolučné myšlienky. Počas konferencie minulý víkend generálna tajomníčka Trade Union Congress Frances O’Gradyová povedala, že zamestnanci by mali pracovať iba štyri dni v týždni. A verí, že sa to podarí zaviesť v tomto storočí.

„V 19. storočí odbory bojovali za osemhodinový pracovný čas. V 20. storočí sme získali právo na dvojdňový víkend a platenú dovolenku. V 21. storočí by sme mali svoje ambície posunúť. Verím, že v tomto storočí získame štvordňový pracovný čas so slušnou mzdou pre každého,“ povedala O’Gradyová, ktorá vedie organizáciu združujúcu väčšinu odborov v Anglicku a vo Walese.

Väčšina ľudí s tým súhlasí

Britské odbory sa opierajú o prieskum, podľa ktorého si 81 percent ľudí myslí, že pracovný čas by mal byť kratší ako 5 dní v týždni, s tým, že najviac z nich (45 percent) by zaviedlo, aby ľudia pracovali len štyri dni v týždni. Odborári argumentujú narastajúcou automatizáciou, keď veľkú časť práce preberajú stroje.

Päťdňový pracovný týždeň sa v USA začal vo veľkom zavádzať v 30. rokoch; jednou z prvých firiem bola automobilka Ford, ktorá dávala svojim zamestnancom dvojdňový víkend od roku 1926. V bývalom Československu voľnú sobotu zaviedli pred 50 rokmi v prelomovom roku 1968.

Experimentov so štvordňovým pracovným týždňom už niekoľko prebehlo. Možno najkomplexnejšie sa na to pozreli tento rok na Novom Zélande v jednej spoločnosti. Výsledky, ktoré zverejnili v lete, potešia zamestnancov a zároveň nenaštvú zamestnávateľov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie