Denník N

Maroš Šefčovič vystúpil z V4 bubliny. Ako hodnotia znalci EÚ jeho ambíciu stať sa šéfom Európskej komisie?

Maroš Šefčovič má v EÚ tie najvyššie ambície. Foto – TASR
Maroš Šefčovič má v EÚ tie najvyššie ambície. Foto – TASR

Slovenský energetický komisár oficiálne oznámil, že sa uchádza o nomináciu na šéfa Európskej komisie za sociálnodemokratickú frakciu.

„Pred tridsiatimi rokmi som sa ako mladý študent v Bratislave pozeral cez ostnatý drôt, poza slávnu železnú oponu. A bol som zvedavý, ako za ňou ľudia žijú. Ako sa majú naši rakúski susedia. Vtedy som  neveril, že Európa bude jedného dňa jednotná a osobne budem pre ňu pracovať,“ začal v pondelok ráno svoj krátky prejav v sídle Európskej únie podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Po desiatich rokoch práce v Komisii oznámil svoju najvyššiu ambíciu. Rád by jej „ponúkol svoje nové služby“ a stal sa šéfom Európskej komisie, čo je vôbec najvplyvnejšia funkcia v EÚ. V súčasnosti ju zastáva Luxemburčan Jean-Claude Junkcer, ktorý sa o ňu už usilovať nebude.

Na to, aby sa ním Šefčovič mohol stať, musí najskôr získať podporu druhej najväčšej frakcie v Európskom parlamente – Socialisti a demokrati. Tú už čiastočne má, a preto aj svoju kandidatúru na post vedúceho kandidáta na predsedu Európskej komisie, takzvaného spitzenkandidata, oznámil.

Podporu má zatiaľ z deviatich európskych strán (z Cypru, Českej republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Poľska, Rumunska a zo Slovenska). Potrebuje však presvedčiť väčšinu „európskej sociálnej rodiny“ a najmä kľúčové krajiny západnej Európy.

A tu prichádza prvý problém.

Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) považuje za veľký úspech už to, že „Šefcovič v pomerne krátkom čase získal podporu 9 sociálnodemokratických strán, čo je jednou z podmienok na to, aby sa mohol uchádzať o post spitzenkandidata v rámci frakcie“.

Prečo je to významná vec aj pre Slovensko

Šefčovičovu nomináciu, ako dodáva Beňová, ešte nie je možné brať ako definitívne víťazstvo, pretože štáty

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maroš Šefčovič

Teraz najčítanejšie