Denník N

V Aleppe páchajú vojnové zločiny každý deň

Zničené Aleppo. Ilustračné foto - TASR/AP
Zničené Aleppo. Ilustračné foto – TASR/AP

Život v meste je neznesiteľný, jeho obyvateľov ohrozuje bombardovanie, nikdy nevedia, či ich z neznámych dôvodov nezadržia vládne alebo protivládne sily, či sa večer všetci stretnú doma.

Barelové bomby, ktoré zabíjajú alebo mrzačia, zatýkanie, mučenie, hlad, nedostatok pitnej vody, elektriny aj zdravotníckej starostlivosti. Tak vyzerá už takmer tri roky život v kedysi prosperujúcom sýrskom meste Aleppo.

Správa Amnesty International o situácii v meste tvrdí, že sa tam „páchajú vojnové zločiny na dennej báze“ a dopúšťajú sa ich obe strany konfliktu. Sýrska vláda aj protivládni rebeli, ktorí držia civilistov medzi sebou v boji o ovládnutie mesta.

Barelové bomby
  • ide o výbušniny vložené do veľkých ropných barelov,
  • armáda ich zhadzuje z vrtuľníkov,
  • sudy bývajú naplnené trinitrotoluénom (TNT), naftou a kusmi ocele,
  • ich explózia dokáže zničiť rozsáhlejšiu oblasť než bežné výbušniny

Bombardujú tých, čo prišli pomôcť

Život v meste je neznesiteľný, jeho obyvateľov ohrozuje bombardovanie, nikdy nevedia, či ich z neznámych dôvodov nezadržia vládne alebo protivládne sily, či sa večer všetci stretnú doma. Len v nedeľu padli bomby na školu, krátko predtým na škôlku.

Správa opisuje taktiku, pri ktorej režim najprv bombarduje nejaké miesto a potom útočí ešte raz, keď tam prídu ľudia pomáhať zraneným a odpratávať trosky.

„Videl som deti bez hlavy, časti ľudských tiel. Takto si predstavujem peklo,“ cituje správa obyvateľa mesta. On sám prežil útok zakázanými barelovými bombami minulý rok. AI odhaduje, že minulý rok v Aleppe trieštivé bomby zabili tritisíc ľudí. Nebezpečnú muníciu používajú aj rebeli. Ich nepresné, primitívne, podomácky vyrobené delostrelecké granáty tiež v Aleppe zabíjajú a spôsobujú vážne zranenia, ktoré nemá kto ošetriť, lebo v meste je akútny nedostatok lekárov, sestier aj zdravotníckeho metriálu.

Televízia al-Džazíra informovala, že tento týždeň zatvorili jednu z mála nemocníc v meste slúžiacu asi 400 tisíc obyvateľom. Aleppo malo pred vojnou viac ako dva milióny obyvateľov, považovalo sa za ekonomické centrum Sýrie, ľudia tam nadpriemerne zarábali. Dnes radšej volia život v pivniciach, aby sa uchránili pred bombami.

Ľudia jedia mačky

Ak sa ľuďom aj podarí vyhnúť sa zraneniam, trpia nedostatkom jedla. Situácia je taká dramatická, že ľudia už jedia aj mačky a cynicky ich nazývajú fast food. Humanitárna pomoc, ktorú by potrebovali na holé prežitie ale do mesta nedorazí. Nikto nie je schopný dať medzinárodným organizáciám garancie, že humanitárne konvoje sa nestanú cieľom ostreľovania, alebo že pomoc neskončí rukách nesprávnych ľudí.

Aleppo sa stalo mestom, ktorého obyvatelia sú kolektívne trestaní obidvoma stranami konfliktu, aj keď AI sa domnieva, že väčšia zodpovedosť padá na sýrsky režim. On aj rebeli sa zrejme dopúšťajú zločinov proti ľudskosti. „Ulice sú plné krvi. Ľudia, ktorých zabíjajú, nie sú ľudia, ktorí bojovali,“ opisuje stav v Aleppe jeden z jeho obyvateľov.

Bezpečnostná rada OSN minulý rok prijala rezolúciu požadujúcu zastavenie používania barelových bômb aj porušovania ľudských práv. V Aleppe aj na mnohých ďalších miestach Sýrie ju však nikto nerešpektuje.

Svet

Teraz najčítanejšie