Priniesol revolúciu do odvetvia s osvetlením, japonský nobelista si na Slovensku prevzal cenu

Veda je veľmi dôležitá. Je pred nami mnoho problémov a Japonsko trápia obzvlášť dva – problémy s nedostatkom energie a starnúca populácia. Som presvedčený, že veda a inžinierstvo ich dokážu vyriešiť, povedal pre Denník N nobelista Hiroshi Amano.
Amano vystúpil na Univerzite Komenského v Bratislave s prednáškou o vysvietení Zeme s využitím LED svetiel. Pri tej príležitosti si prevzal Zlatú medailu UK.
Hiroshi Amano (1960) je jedným z najvýznamnejších japonských fyzikov a vynálezcov v oblasti polovodičových technológií. V roku 2014 mu s kolegami Isamu Akasakim a Shuji Nakamurom udelili Nobelovu cenu za fyziku za vynález modrých LED diód, ktoré vyžarujú biele svetlo. Materiálový vedec Dirk Poelman z univerzity v belgickom Gente pre magazín Nature v roku 2014 poznamenal, že uvedená LED technológia „priniesla revolúciu do odvetvia s osvetlením“. Chemik Wolfgang Schnick pre Nature dodal, že nová technológia „pomôže ušetriť až 20 percent globálnej spotreby elektrickej energie“.
Pamätáte si, čo sa stalo 7. októbra v roku 2014?
Letel som do Európy a vo Frankfurte som presadal. Keď som bol v lietadle, akurát oznámili víťazov Nobelovej ceny za fyziku. O ničom som teda nevedel. Vo Frankfurte som si otvoril počítač a v pošte si našiel mnoho gratulačných mejlov. No nevedel som, prečo mi gratulujú. Keď som vystupoval z lietadla v konečnej destinácii vo Francúzsku, prišiel za mnou jeden novinár a povedal mi, že som dostal Nobelovu cenu.
Ako ste zareagovali?
Celkom si nepamätám, ale začudoval som sa a povedal som niečo ako „čo?“ (smiech)
Nobelovu cenu za fyziku ste dostali za objav modrých LED diód. V čom spočívajú výhody lediek?
LED je skratka pre anglický výraz Light-Emitting Diode a v preklade znamená elektroluminiscenčná dióda. Čiže ide o zdroj svetla. Ak ho porovnáme s bežnými zdrojmi svetla, tak najväčšou výhodou LED technológie je efektívnosť, ktorá je oveľa vyššia. Jej výhodou je aj to, že je z pevného materiálu, takže sa dá použiť prakticky kdekoľvek, a na jej fungovanie tiež môžete využiť takzvaný suchý článok. V Japonsku sa na svietenie míňa 14 percent elektrickej energie. Ďalších 60 percent ide na chladničky a klimatizácie. V prípade svietenia si myslíme, že by sme sa mohli dostať na osem percent a pri chladničkách a klimatizáciách na 50 percent. Vo svojej práci sa teda nevenujem iba svetlu. Čo sa týka chladničiek a klimatizácií, snažíme sa zefektívniť fungovanie ich motorov, čo by výrazne prispelo k zníženiu spotreby energie.

Kde sa LED svetlá používajú?
Vo všeobecnosti najmä v osvetlení, ale ich využitie je obrovské a dajú sa použiť napríklad aj pri pestovaní plodín. Istí lekári skúšajú LED technológiu pri liečbe niektorých veľmi ťažkých chorôb.