Denník N

Priniesol revolúciu do odvetvia s osvetlením, japonský nobelista si na Slovensku prevzal cenu

Hiroshi Amano. Foto - UK/Vladimír Kuric
Hiroshi Amano. Foto – UK/Vladimír Kuric

Veda je veľmi dôležitá. Je pred nami mnoho problémov a Japonsko trápia obzvlášť dva – problémy s nedostatkom energie a starnúca populácia. Som presvedčený, že veda a inžinierstvo ich dokážu vyriešiť, povedal pre Denník N nobelista Hiroshi Amano.

Amano vystúpil na Univerzite Komenského v Bratislave s prednáškou o vysvietení Zeme s využitím LED svetiel. Pri tej príležitosti si prevzal Zlatú medailu UK.

Hiroshi Amano (1960) je jedným z najvýznamnejších japonských fyzikov a vynálezcov v oblasti polovodičových technológií. V roku 2014 mu s kolegami Isamu Akasakim a Shuji Nakamurom udelili Nobelovu cenu za fyziku za vynález modrých LED diód, ktoré vyžarujú biele svetlo. Materiálový vedec Dirk Poelman z univerzity v belgickom Gente pre magazín Nature v roku 2014 poznamenal, že uvedená LED technológia „priniesla revolúciu do odvetvia s osvetlením“. Chemik Wolfgang Schnick pre Nature dodal, že nová technológia „pomôže ušetriť až 20 percent globálnej spotreby elektrickej energie“.

Pamätáte si, čo sa stalo 7. októbra v roku 2014?

Letel som do Európy a vo Frankfurte som presadal. Keď som bol v lietadle, akurát oznámili víťazov Nobelovej ceny za fyziku. O ničom som teda nevedel. Vo Frankfurte som si otvoril počítač a v pošte si našiel mnoho gratulačných mejlov. No nevedel som, prečo mi gratulujú. Keď som vystupoval z lietadla v konečnej destinácii vo Francúzsku, prišiel za mnou jeden novinár a povedal mi, že som dostal Nobelovu cenu.

Ako ste zareagovali?

Celkom si nepamätám, ale začudoval som sa a povedal som niečo ako „čo?“ (smiech)

Nobelovu cenu za fyziku ste dostali za objav modrých LED diód. V čom spočívajú výhody lediek?

LED je skratka pre anglický výraz Light-Emitting Diode a v preklade znamená elektroluminiscenčná dióda. Čiže ide o zdroj svetla. Ak ho porovnáme s bežnými zdrojmi svetla, tak najväčšou výhodou LED technológie je efektívnosť, ktorá je oveľa vyššia. Jej výhodou je aj to, že je z pevného materiálu, takže sa dá použiť prakticky kdekoľvek, a na jej fungovanie tiež môžete využiť takzvaný suchý článok. V Japonsku sa na svietenie míňa 14 percent elektrickej energie. Ďalších 60 percent ide na chladničky a klimatizácie. V prípade svietenia si myslíme, že by sme sa mohli dostať na osem percent a pri chladničkách a klimatizáciách na 50 percent. Vo svojej práci sa teda nevenujem iba svetlu. Čo sa týka chladničiek a klimatizácií, snažíme sa zefektívniť fungovanie ich motorov, čo by výrazne prispelo k zníženiu spotreby energie.

Nobelista Hiroshi Amano bol na UK v Bratislave. Foto – Univerzita Komenského v Bratislave/Vladimír Kuric

Kde sa LED svetlá používajú?

Vo všeobecnosti najmä v osvetlení, ale ich využitie je obrovské a dajú sa použiť napríklad aj pri pestovaní plodín. Istí lekári skúšajú LED technológiu pri liečbe niektorých veľmi ťažkých chorôb. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nobelove ceny

Rozhovory

Technológie

Veda

Teraz najčítanejšie