Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Obvinenie biskupa zo sexuálneho zneužívania môže spustiť lavínu ako v krajinách na západ od nás

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Miroslav Kocúr poskytol Denníku N rozhovor, v ktorom hovorí o biskupovi, čo údajne zneužil dve dievčatá. Vláda rokovala vo Svidníku a opäť rozdávala peniaze najmä svojim voličom. Parlament schválil azda už poslednú novelu jasličkového zákona.

Leaseplan logo FlexiPlan – krátkodobá mobilita bez viazanosti. Nevlastnite! Jazdite. LeasePlan (inzercia)


Správy dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Sexuálne zneužívanie v slovenskej cirkvi

Teológ Miroslav Kocúr zverejnil v sobotu blog, v ktorom písal o tom, že aj na Slovensku máme niekoľko zneužitých mužov a žien, ktorým ublížili klerici. V utorok sme zverejnili rozhovor, ktorý s ním robil Karol Sudor a v ktorom Kocúr zašiel ešte ďalej.

Biskup a dve deti. Hovorí v ňom napríklad o tom, že počas štúdií v Ríme, kde si robil postgraduál, spoznal veľa ľudí „ktorí viedli dvojitý život – počas dňa boli úžasne konzervatívni, ale v noci žili veľmi neviazaným homosexuálnym životom“. V tom istom čase za ním prišli slovenskí seminaristi, ktorí sa mu priznali, „že mali podobnú skúsenosť aj u nás, lebo ich sexuálne zneužívali ich predstavení“.

Najvážnejšie obvinenie však vyslovil Kocúr voči nemenovanému biskupovi, o ktorom povedal, že sexuálne zneužíval deti. Dôkazom je nahrávka jednej televízie, ktorá biskupa, ktorý si myslel, že sa ide natáčať niečo ako Pošta pre teba, pozvala na stretnutie s dvomi dievčatami.  

Jedno z nich mu povedalo, „že keď mala šesť rokov, obchytkával ju, potom ju vzal do izby a ukájal sa nad ňou. Dodala, že s tým musí žiť a dodnes sa s tým nevie vyrovnať. Biskup vybuchol, a kým sa televízny štáb vrátil do Bratislavy, riaditeľ už mal telefonát, že čo si to dovolili. Biskup vyvinul obrovský tlak, riaditeľ televízie je pokakaný. Uvidíme, či nájde odvahu to odvysielať. Údajne to už rieši aj Vatikán, hoci to nemám potvrdené“.

Môže to byť začiatok lavíny. Keď človek vezme do úvahy počet sexuálnych škandálov v katolíckej cirkvi, ktoré sa v posledných rokoch prevalili v Severnej i Južnej Amerike či na západe Európy, len ťažko mohol čakať, že na Slovensku k podobnému správaniu kňazov nedochádzalo. Kocúr síce nikoho nemenuje, nemáme ani vyjadrenie druhej strany, ale je ťažké si predstaviť, že by si také vážne obvinenie mohol vymyslieť. Naopak, je veľmi ľahké si predstaviť, že sa teraz stane terčom ešte ostrejších útokov ako v minulosti, keď kritizoval „len“ prehrešky, ako sú kňazská pýcha či snaha umlčiavať vnútorných kritikov.

Ťažko predpovedať, ako sa celý prípad skončí, ale ako ukazujú príklady zo zahraničia, prvé obvinenie môže byť len úvodným impulzom, ktorý spustí veľkú lavínu. Tá so sebou strháva nielen jednotlivých kňazov, ktorí sa sexuálneho zneužívania dopúšťali, ale aj biskupov, ktorí ich kryli, sťažnosti zametali pod koberec alebo presviedčali poškodených, že by sa nemali sťažovať, pretože by to bol hriech väčší ako ohavnosti, ktorých obeťami sa stali.

A rovnako strháva aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Sexuálne škandály v cirkvi

Komentáre

Teraz najčítanejšie