Denník N

Europoslancom prekáža návrat tých, čo odišli. Na scénu sa vracajú tí istí ľudia, hovorila šéfka misie

Europoslanci sa stretli v utorok s premiérom Petrom Pellegrinim. Foto - tasr
Europoslanci sa stretli v utorok s premiérom Petrom Pellegrinim. Foto – tasr

Europoslanci videli odhodlanie vyšetriť vraždu Jána Kuciaka, podrobnosti o únose Vietnamca sa nedozvedeli. Znepokojilo ich možné zapojenie Kaliňáka do týchto káuz.

Poslancom Európskeho parlamentu prekáža návrat niektorých ľudí, ktorí z funkcií odstúpili, na iné dôležité pozície. Povedala to v utorok večer na tlačovke holandská europoslankyňa za liberálov Sophie in’t Veldová, šéfka misie LIBE (parlamentný výbor pre občianske slobody).

Europoslanci prišli na Slovensko, aby preverili vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a pozreli sa na stav právneho štátu na Slovensku.

„Celkový dojem je takýto: slovenská spoločnosť, demokracia a atribúty právneho štátu sú veľmi silné, pevné. Sú ľudia, vo vláde či výkonných orgánoch, ktorí sú odhodlaní, aby vytvorili také spravovanie štátu, ktoré je transparentné,“ povedala europoslankyňa.

Odhodlanie vyšetriť vraždu

Na Slovensku je podľa nej silné odhodlanie doviesť vyšetrovanie vraždy čo najskôr k úspešnému koncu. „Spozorovali sme však aj niektoré veci, ktoré nás napĺňajú obavami. Sú tu náznaky korupcie, čo podkopáva atribúty právneho štátu,“ dodala.

„Niekedy pozorujeme chýbajúci proaktívny prístup k odhaľovaniu korupcie. Od marca sa stalo viac incidentov, napríklad únos manažéra do Vietnamu, možné angažovanie sa ministra Kaliňáka, prípad Nočných vlkov, kde sa tiež objavuje Kaliňákovo meno,“ vravela.

Europoslankyňa povedala, že o únose vietnamského manažéra sa nedozvedeli žiadne podrobnosti. „Trestná činnosť sa deje vo všetkých členských štátoch. Ale to, že je do tejto činnosti možno zapojený vtedajší minister vnútra (Robert Kaliňák, pozn. red.), je veľmi znepokojujúce.“

Otočné dvere

Europoslancom prekážal aj fakt, že niektorí ľudia, ktorí odišli zo svojich funkcií, sa znova objavili na iných vplyvných pozíciách. Nazvali to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie