Denník N

Expert na terorizmus o slovenskom mladíkovi: Len cez internet sa džihádista nezradikalizuje

Dominik zo Slovenska a jeho obrázky, ktoré zverejňoval na Facebooku.
Dominik zo Slovenska a jeho obrázky, ktoré zverejňoval na Facebooku.

Prípad Slováka, ktorý konvertoval na islam a v Česku sa zrejme pripravoval na útok, je podľa odborníka Kacpera Rękaweka ojedinelý. Mladého Dominika ešte minulý rok zadržala česká tajná služba, pri domovej prehliadke mali uňho nájsť chemikálie a aj návod na výrobu bomby.

V rozhovore sa dočítate: 

  • ako vyzerá proces radikalizácie na džihádistického bojovníka
  • či sú na tom krajiny strednej Európy v radikalizácii rovnako ako Západ
  • či je slovenská moslimská komunita radikálna
  • či džihádisti komunikujú cez internet

Ako je možné, že v strednej Európe, kde sa s islamom stretávame minimálne, sa zradikalizuje mladý človek?

Je to ťažšie ako v západnej Európe, ale je to možné. Rozdiel je v tom, že v strednej Európe nie sú skupiny bývalých povstalcov, veteránov konfliktov na Blízkom východe. V západnej Európe takíto ľudia sú, sú vplyvní a často dajú iným impulz na radikalizáciu. Aj v Prahe alebo v Budapešti, teda v kozmopolitných mestách, sú arabské skupiny, kde môžu byť bývalí účastníci konfliktov na Blízkom východe, ale nie je ľahké sa s nimi stretnúť. Na jednej strane je radikalizácia spoločný proces a na druhej strane súkromný – ak je človek pripravený zradikalizovať sa, chce to urobiť, môže, no je to ťažké, ak v krajine nemá mentora, ktorý by ho viedol. Mentor je veľmi dôležitý – môže to byť imám alebo iná charizmatická osobnosť.

Je to bežné? Slováci a Česi sa skôr radikalizujú ako nacionalisti…

Samozrejme. Nie je to také bežné, Dominik je skôr výnimka. V jeho prípade  je zaujímavé, že ide o presun zo Slovenska do Česka – hlavný transfer takýchto mužov býva z východu na západ, teda z krajín za hranicami NATO do Európy. Ich príbeh je často inšpiráciou pre iných – či už z bojov v Iraku, v Alžírsku, alebo Bosne a Hercegovine. Títo veteráni majú akýsi „pouličný kredit‘, že už niečo majú za sebou a majú kontakty na ľudí z Blízkeho východu.

Spomínaný 25-ročný Dominik mal byť v detstve miništrantom, na islam konvertoval len pred pár rokmi. Ako Slovák prejde od katolíckej viery k islamskej?

Ak je to tak, ako to uvádza Mf DNES, že mladík bol kresťan, neznamená to automaticky, že je vhodným kandidátom na radikalizáciu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie